Valstiska problēma
To, ka Latvijas ekonomisko attīstību sāk apdraudēt strādājošo – gan mazkvalificētu darbu veicēju, gan dažāda līmeņa speciālistu – trūkums, atzinuši arī ekonomikas analītiķi un biznesa vides eksperti. Bažas par to, ka trūkst radoši domājošu un pietiekami profesionālu darbinieku, neslēpj arī valsts un pašvaldību sektora pārstāvji.
Jānorāda, ka pat starptautiski pazīstamā, respektablā daudznozaru kompānija Bloomberg, kas darbojas arī mediju jomā, šā gada aprīlī Baltijas valstīm veltītā plašā publikācijā vēstīja par to, ka Latvija piedzīvo iedzīvotāju skaita samazināšanos, un pieļāva, ka arī turpmāk mūsu valstī iemītnieku varētu kļūt vēl mazāk, nevis vairāk.
Viss minētais kopumā ļauj secināt, ka strādājošo trūkuma problēma Latvijā tiešām sasniegusi valstisku mērogu. Vērtējot cēloņus, tiek akcentēti divi primārie un divi sekundārie faktori. Primārie faktori ir daudzu Latvijas iedzīvotāju aizbraukšana strādāt uz ārvalstīm un zemais dzimstības līmenis.
Savukārt sekundārie faktori ir Latvijas nodarbinātības politikas nepilnības, kas neļauj viegli integrēt darba tirgū cilvēkus,
kam jāpalīdz, lai viņi no bezdarbniekiem kļūtu par strādājošajiem, kā arī mūsu valsts ekonomikas attīstības nelīdzsvarotība, piemēram, ap 2008.–2010. gadu globālās finanšu krīzes ietekmē daudzās jomās strādājošo skaits tika samazināts, bet tagad, šīm pašām jomām atkal attīstoties, nepieciešamos darbiniekus Latvijā vairs nevar atrast.
Ņemot vērā situāciju, diskusijās par nodarbinātību aizvien biežāk tiek lauzti šķēpi par to, vajadzētu vai nevajadzētu Latvijas darba tirgu plašāk atvērt viesstrādniekiem.
Ministru diplomātija
Nesen intervijā Dienai ekonomikas eksperts, SSE Riga Ilgtspējīga biznesa centra direktors Arnis Sauka sacīja: "Ir nozares, kurās viesstrādnieki agrāk vai vēlāk būs vajadzīgi, lai kā daži politiķi tam pretotos. [..] Būtiski ir apzināties, ka tad, ja viesstrādnieku uzņemšana netiks nodrošināta oficiāli un valsts dienestu uzraudzībā, tad viesstrādnieki Latvijā tāpat ieradīsies un strādās, taču tas notiks nelegāli."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 2. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Kārtējie
50+
Witka