Viņaprāt ostu pārvaldēm no vienas puses uzraugot, no otras – pašiem piedaloties pakalpojumu sniegšanā, ir klasisks interešu konflikta piemērs, kas nekavējoties jānovērš, lai nodrošinātu vienlīdzīgu konkurenci izslēdzot iespēju ostu pārvaldēm izmantot monopola stāvokli, lai no tirgus izspiestu konkurentus,” pauda I. Slokenbergs.
I. Slokenbergs pirmdien, 28. novembrī, nosūtījis vēstuli Latvijas Republikas Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, Satiksmes ministram Aivim Ronim un Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājam Vjačeslavam Dombrovskim ar aicinājumu uzlabot Latvijas ostu konkurētspēju un nodrošināt to caurspīdību.
ATPL prezidents uzsvēra, ka „neatkarīgi no ostas pārvaldes formas, nepieciešams nodrošināt caurspīdīgumu, likumdošanā skaidri nosakot ostu pārvalžu misiju un paredzot caurspīdīgu lēmumu pieņemšanu.” Viņš arī sacīja, ka atbilstoši labas pārvaldības standartiem, ostu pārvaldēm būtu regulāri jāpublicē ne vien informācija par kravu apjomiem, bet arī finanšu pārskati par savu darbību, lai uzlabotu ostu efektivitāti un nodrošinātu vienlīdzīgu noteikumu piemērošanu visiem uzņēmējiem, kas strādā vai plāno strādāt Latvijas ostās.
2013. gadā Eiropas Komisija plāno izskatīt ostu direktīvu, lai harmonizētu likumus par ostām visā Eiropas Savienībā. Slokenbergs uzsvēra, ka jau šodien Latvijai būtu jāuzsāk darbu pie jaunu iniciatīvu veidošanas ostu likumā. „Gluži tāpat kā Ārvalstu Investoru padome Latvijā uzskatām, ka Latvijas ostas dotu daudz lielāku ieguldījumu Latvijas ekonomikā, ja tiktu pārveidota akcionāru īpašumtiesību struktūra ostu pārvaldēs, noteikts pilns taksācijas režīms privātajiem ostas uzņēmumiem ar ienākumu sadali dividenžu veidā un apsvērta iespēja izmantot akciju pirmreizējā publiskā piedāvājuma stratēģijas un kotēt akcijas fondu biržā. Vienlaicīgi vēlamies uzsvērt, ka reformām jābūt pārdomātām, lai debašu rezultātā panāktu labāko rezultātu ilgtspējīgas ostu attīstības nodrošināšanai,” teica Slokenbergs.