Atlicis 140 kilometru
Šopavasar Mukranas ostā Vācijā no Tālajiem Austrumiem ieradās Krievijas kompānijas Gazprom meitas uzņēmumam piederošais cauruļvadu ieguldīšanas kuģis Akadēmiķis Čerskis, kura uzdevums būs pabeigt pa Baltijas jūru Krieviju un Vāciju savienojošā gāzes vada Ziemeļu straume 2 būvniecību. Aģentūra Bloomberg vēsta, ka, atsaucoties uz tās rīcībā esošajiem satelītuzņēmumiem, Mukranas ostā, kas ir galvenā Ziemeļu straumes 2 būvnieku bāzes vieta Vācijā, šopavasar sākās būvniecības atsākšanai nepieciešamie priekšdarbi – gāzes vada cauruļu izvešana uz iekraušanas platformām un citi darbi.
Jāatgādina, ka 1230 kilometru garās Ziemeļu straumes 2 būvniecība tika apturēta pagājušā gada decembra beigās, kad ASV aizsardzības budžetā tika iekļautas iespējamās sankcijas pret kompānijām – gāzes vada būvētājām. Šo sankciju draudu dēļ Ziemeļu straumes 2 būvnieks – Šveices un Nīderlandes kopuzņēmums Allseas – pārtrauca būvdarbus brīdī, kad līdz gāzes vada, kas sastāv no diviem cauruļvadiem, būvniecības noslēgšanai bija palikuši attiecīgi 60 km un 80 km gari posmi. Sākotnēji gāzes vada būvniecību bija paredzēts pabeigt līdz 2019. gada beigām, tomēr būvdarbus aizkavēja Dānijas vilcināšanās izsniegt atļauju darbu uzsākšanai tās ekonomiskajā zonā. Šopavasar gan Gazprom un konsorcija Ziemeļu straume 2 vadība, gan Krievijas amatpersonas kā prognozējamos gāzes vada būvniecības beigu termiņus ir nosaukušas 2021. gada pirmo ceturksni.
Jāatgādina, ka pagājušā gada beigās vairāku iemeslu dēļ kļuva skaidrs, ka konsorcijam nav nepieciešams par katru cenu forsēt būvdarbu pabeigšanu. Pirmkārt, tika panākta vienošanās starp Gazprom un Ukrainas kompāniju Naftogaz par Krievijas gāzes tranzīta caur Ukrainu saglabāšanu, bet, otrkārt, pieļaujot iespēju, ka šāda vienošanās varētu netikt noslēgta, Gazprom Eiropas gāzes krātuvēs bija uzkrājis ievērojamus gāzes daudzumus, kā arī izstrādājis plānus Eiropai nepieciešamo gāzes apjomu piegādēm ziemas sezonā, iztiekot bez Ukrainas pakalpojumiem. Tomēr, tā kā ziema izrādījās silta, pieprasījums bija ievērojami mazāks par prognozēto. Papildus tam pieprasījumu pēc gāzes vēl vairāk ir mazinājusi Covid-19 pandēmijas veicinātā ekonomiskā krīze, tāpēc Krievijas kompānijai un tās Eiropas partneriem nav jāsatraucas par nevarēšanu pildīt savas saistības un ir iespējama nesteidzīga Ziemeļu straumes 2 būvniecības pabeigšana.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 28. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Nepilvertigo Expert
Valdis
interesanti