Protams, MU ekosistēma nav ideāla, taču saistībā ar vājajām sociālajām garantijām gadījums no gadījuma atšķiras. Var būt arī tā, ka, piemēram, informācijas tehnoloģiju eksperts ir gan darba ņēmējs – augstskolas mācībspēks –, gan MU izveidotājs, un līdz ar to šī cilvēka sociālās garantijas nesaistās tikai un vienīgi ar viņa MU. Savukārt, kas attiecas uz nodokļu shēmām, te vietā ir klasiskais secinājums – ja kontrolējošie dienesti neatšķir godīgus cilvēkus no blēžiem, tad tas liecina par nepilnībām šo dienestu kompetencē, un tādēļ vien, ka šie kontrolētāji neprot izķert blēžus, netraucējot godīgajiem nodokļu maksātājiem, jau nebūtu pilnībā jāiznīdē MU ekosistēma.
Turklāt problēma ir vēl daudz plašāka nekā diskusijas par un ap MU. Jau gadiem tiek spriests par to, ka ir vajadzīgs tāds nodokļu maksāšanas režīms, kas būtu piemērots biznesa iesācējiem un nodrošinātu to, ka uzņēmējdarbības idejas nenosmok zem birokrātijas lavīnas. Tiesa gan, ir īpašs likums jaunuzņēmumiem jeb start-up, taču tas ir vērsts tikai uz vienu, samērā šauru biznesa sācēju segmentu.
Var jau saprast politiķus – potenciālie uzņēmēji un tie cilvēki, kuri sākuši savu nelielo biznesu, nav tā skaitliski lielākā vēlētāju daļa. Turklāt saukļi par atbalstu iesācējuzņēmējiem politiskajā retorikā neizskatās tik skaisti kā saukļi par atbalstu bērniem un pensionāriem.
Iesācējuzņēmumiem par labu nenāk arī mūsu sabiedrības psiholoģiskās īpatnības – gan tendence uz biznesa vidi raudzīties ar aizspriedumiem un uzskatīt, ka, piemēram, ikviens skolotājs ir liekams uz pjedestāla un idealizējams, bet ikviens uzņēmējs ir uzlūkojams ar aizdomām, gan fanātiskā jūsmošana par ārvalstu (gan Rietumu, gan Austrumu) investoriem, kas izpaužas pārliecībā – visiem Latvijas iedzīvotājiem jāsapņo par strādāšanu ārvalstu investoru izveidotajos uzņēmumos, bet idejas par savu biznesu vispār nevajadzētu lolot.
Taču mūsdienu realitāte ir tāda, ka valsts ekonomikas pamats ir spēcīgi, šajā valstī dzimuši un iesakņojušies uzņēmumi, un, ja beidzot netiks izveidots biznesa sācējiem izdevīgs nodokļu režīms, tad nākotnē Latvijā mūsdienīgu, jaudīgu vietējo uzņēmumu var būt ļoti maz.
Pareizaisjautājums
2 lietas
Irlielāmērāticams