Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Visu sakārto situācija nodarbinātības jomā.

Alga un aizbraukšana

Nesen Latvijas Radio 1 raidījumā Krustpunktā tiesībsargs Juris Jansons uzsvēra, ka minimālajai algai jābūt tik lielai, lai ikviens tās saņēmējs pats saviem spēkiem no šīs algas varētu izdzīvot. (Patlaban minimālā alga Latvijā ir 430 eiro, un tiek diskutēts par tās paaugstināšanu līdz 500 eiro.)

Tiesībsargs gan nenosauca konkrētu summu, cik lielai, viņaprāt, jābūt minimālajai algai. Arī daudzi citi Dienas iztaujātie cilvēki uzsvēra, ka nepieciešamais ienākumu līmenis mēdz būt ļoti atšķirīgs. Piemēram, vecākās paaudzes laulātam pārim, kas dzīvo novada centrā paši savā mājā, par kuru nav jāmaksā hipotekārais kredīts, un kuru bērni ir jau pieauguši un finansiāli patstāvīgi, nepieciešamais ienākumu līmenis var būt zemāks nekā Rīgā dzīvojošai jaunai ģimenei, kurā aug skolas vecuma bērni un kurai par mājokli jāmaksā hipotekārais kredīts vai īre. Turklāt, protams, ir arī tādi cilvēki, kuri par to, ka viņiem naudas nepietiek, žēlojas vienmēr – arī tad, kad žēlabām nav objektīva pamatojuma.

Darba devēju, t. i., uzņēmēju vidē turklāt pastāv viedoklis, ka saukļi par minimālās algas paaugstināšanu ir vien politiskā retorika, jo visu sakārto situācija nodarbinātības jomā. Vairāki uzņēmēji Dienai sacījuši, ka par tādu algu, no kuras nevar izdzīvot, gandrīz neviens nestrādā – meklē labāk atalgotu darbu Latvijā vai citur pasaulē un parasti arī atrod, jo darbinieku trūkums patlaban vērojams daudzviet Eiropā. Turklāt daudziem Latvijas uzņēmējiem tas, ka cilvēki nestrādās par algu, no kuras nevar izdzīvot, ir labi saprotams no pašu senākās pieredzes. Mūsu valstī ir ne mazums XX gadsimta 90. gadu pirmajā pusē dibinātu uzņēmumu, kurus izveidoja tie cilvēki, kuri iepriekš strādāja pedagoģijā, zinātnē un kultūras sfērā, bet tad, kad šajās jomās atalgojums kļuva ārkārtīgi zems, pievērsās tolaik dzimstošajai uzņēmējdarbībai, kas pavēra iespējas nopelnīt vairāk. Un, protams, pieredzes stāsti "no algas nevarēju izdzīvot, bija kaut kas jādara" ir arī par aizbraukšanu no mūsu valsts uz ārzemēm 2009. gada globālās finanšu krīzes ietekmē. 

Nenoliedzami mēs te, Latvijā, aptuveni 30 gadu laikā esam paveikuši daudz. Mūsu sabiedrībai ir bijis jāatbrīvojas no ļoti smaga padomju okupācijas laika mantojuma, un galvenokārt tāpēc mūsu valstī vēl nav tik augsts labklājības līmenis kā Rietumeiropā. Ir arī saprotams, ka nevar ar likumu noteikt to, ka Latvijā minimālajai algai jābūt lielākai par 2070 eiro, kāda ir minimālā alga Luksemburgā, taču pie varas esošajiem politiķiem ir jāapzinās – ja daudzi Latvijas iedzīvotāji mūsu valstī nevarēs nopelnīt tādu algu, lai izdzīvotu, tad aizbraukšana uz turīgākajām valstīm turpināsies.

Top komentāri

Lētā darbaspēka ekonomika
L
Latvijas nodokļu politika ir veidota tā, ka mazas algas legāli maksāt ir ļoti lēti, bet normālas algas - ļoti dārgi. Piemēram, lai samaksātu MA (430 euro), kas "uz rokas" ir 352 euro, nodokļos ir jāsamaksā 181 euro. Bet, lai samaksātu 1000 euro bruto, kas "uz rokas" ir 719 euro, nodokļos ir jāsamaksā 522 euro. Tātad, lai "uz rokas" izmaksātu divas reizes vairāk, nodokļos ir jāsamaksā gandrīz trīs reizes vairāk. Tas veicina lētā darbaspēka un aplokšņu algu ekonomikas saglabāšanos. Kas savukārt veicina jauno cilvēku aizplūšanu no valsts.
Ar MA jauniešus Latvijā nenoturēt
A
Lai kādu mēs noteiktu minimālo algu, tā noteikti nebūs nekāds enkurs jauniešiem pēc profesijas apguves. Viņus interesē pavisam cita algu grupa.
robertsro
r
Tīri teorētiski minimālais algas slieksnis ir paredzēts, lai aizsargātu garā vājos, lai tiem neliktu strādāt par vēdera tiesu. Tiesībsargs ar saviem "lai varētu dzīvot pastāvīgi" izliekas par vai arī ir stulbs ideālists. Kurā valstī Makdonalda apkalpotājs var nopirkt dzīvokli, auto, gādāt bērnus?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē