Gan jāpiebilst, ka tā nevar teikt par visām pašvaldībām, jo VK revīziju veica Bauskas, Cēsu, Jēkabpils, Ludzas, Ogres, Preiļu, Tukuma un Dienvidkurzemes novados, taču skaidrs, ka zināmu tendenci šo pašvaldību revīzijas rezultāti apliecina.
Diemžēl VK revidentiem nācies konstatēt, ka kopumā pašvaldības līdzdalības kapitālsabiedrībās izvērtējums nav veikts atbilstoši labajai praksei un likumam. Kā norāda VK, pirmkārt, nepilnīgi izvērtēta kapitālsabiedrību darbības atbilstība Valsts pārvaldes iekārtas likumam. Otrkārt, nav noteikti ar līdzdalību sasniedzamie mērķi, tādēļ daudzos gadījumos nav pārliecības, vai pašvaldībām vajag turpināt iesaistīties komercdarbībā. Treškārt, pārvērtējot līdzdalību, pašvaldības nav vispusīgi analizējušas kapitālsabiedrību finanšu pārskatus un snieguma rādītājus, lai pārliecinātos, ka tās patiesi var nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumus ilgtermiņā.
Par valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību efektivitāti un lietderību ticis runāts jau gadiem, īpaši akcentējot to, ka nereti šādas kapitālsabiedrības darbojas pat jomās, kurās ir pietiekams privāto uzņēmumu skaits, kas sniedz vai ir gatavi sniegt attiecīgus pakalpojumus. Tādējādi pašvaldībām ne reizi vien tika izteikti pārmetumi par konkurences kropļošanu, nemaz nerunājot par to, ka ir ticis ne reizi vien secināts – pašvaldības vai valsts kapitālsabiedrības sniegto pakalpojumu izmaksas ir nepamatoti augstas, bet kvalitāte – nu ne gluži tāda, kādu par šādu cenu tomēr varētu sagaidīt.
Precīzi situāciju raksturo VK padomes loceklis Edgars Korčagins: "Labā prakse būtu, ka pašvaldības (un valsts kopumā) privātajam sektoram deleģētu visus tām netipiskos uzdevumus un ar kapitālsabiedrībām īstenotu tikai tādas funkcijas, kas izriet no to funkcijām. Pretējā gadījumā pašas pašvaldības rada paradoksālu situāciju – tā vietā, lai attīstītu uzņēmējdarbību to administratīvajās teritorijās, piesaistot investīcijas un radot darbvietas, nereti realitātē tās ar kapitālsabiedrībām iesaistās konkurenci kropļojošā komercdarbībā, kas iedzīvotājam nenodrošina ne kvalitatīvāko, ne lētāko pakalpojumu."
Tiešām paradoksāli – par šo valsts pārvaldes ilgstošo netikumu runā gadiem, bet nekas nemainās. Tā nedrīkst turpināt.