Te jāteic, daļai iedzīvotāju joprojām piemīt tendence visu vērtēt kategorijās – labs vai slikts. Daudzkārt jau diskutēts par to, ka centieni uzspiest zīmogu "viss ir labi" vai "viss ir slikti" ir padomju laiku mantojums, kas neatbilst XXI gadsimta realitātei. Nav tik vienkārši, arī vērtējot finanšu jomas reputāciju!
Pērnā gada nogalē Diena un citi mediji vēstīja par Eiropas Parlamenta (EP) Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, nodokļu apiešanas un izvairīšanās no nodokļu maksāšanas izmeklēšanas komitejas, pazīstamas arī kā PANA komiteja, secinājumiem. EP deputāti no Latvijas Dienai atzina, ka mūsu valsts bija nonākusi uzmanības lokā saistībā ar darījumiem, kuros figurēja Trasta komercbanka un Moldova, proti, runa bija par shēmu, kas pazīstama kā Laundromat jeb Globālā mazgātava. Taču, kā uzsvēra EP deputāti, tika arī secināts, ka starptautiska mēroga naudas atmazgāšanas shēmā bija iesaistītas daudzas valstis un dažādas bankas.
Tā kā nav pamata apgalvot, ka Latvija ir vienīgā valsts, kuras finanšu sektors mēdz iekrist naudas atmazgāšanas slazdā.
EP mērogā tika atzīts, ka riski vērojami Dienvideiropā un vispār – modrai jābūt ikvienai valstij. EP secinājumus vērts atcerēties ne jau tāpēc, lai teiktu – mēs Latvijā nemaz neesam tik slikti, citi ir vēl sliktāki –, bet gan tāpēc, lai apzinātos, ka naudas atmazgāšanas problēmai bijuši, ir un būs starptautiski mērogi. Te nav runa par tādu ēnu ekonomikas izpausmi kā Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvju savulaik iecienītais piemērs – autoservisā klientiem nedod norēķinu dokumentus par veikto automašīnu remontu un šo nereģistrēto naudu izmanto aplokšņu algām.
LTV raidījumā de facto 4. martā Kontroles dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns norādīja, ka Latvijai risku iepīties naudas atmazgāšanas shēmās pastiprina tas, ka ģeogrāfiski mūsu valsts ir tilts starp Austrumiem un Rietumiem. Ģeogrāfiskā situācija ir tāda, kāda ir, Latvija nekad nebūs Islande – sala tālu okeānā. Taču tas, ko sabiedrība var pieprasīt un ko vajag pieprasīt no amatpersonām, kas atbildīgas par nelikumību novēršanu Latvijā, ir tālredzīga un realitātei atbilstoša rīcība.
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis