Covid-19 krīze jau ir atgādinājusi par to, cik ļoti liela nozīme ir ārstiem un citiem veselības aprūpes jomā strādājošajiem cilvēkiem – viņu zināšanām, fiziskajai izturībai, psiholoģiskajai līdzsvarotībai un prasmei pieņemt pārdomātus lēmumus neordinārās situācijās. Tāpat Covid-19 krīze kārtējo reizi apliecinājusi, ka ļoti liela nozīme ir tam, kā vispār kopumā funkcionē veselības aprūpes sistēma un cik gatava ir tādiem izaicinājumiem, kādus sagādājis jaunais koronavīruss. Taču Covid-19 krīze mums arī atgādina par to, cik ļoti liela nozīme ir zinātnei, jo tiek uzskatīts, ka šī krīze būs pilnībā pārvarēta tikai tad, kad apritē parādīsies atbilstošā vakcīna.
Diemžēl šajā interneta laikmetā, kad par pūļa pielūgtiem līderiem un sabiedrības ietekmētājiem nereti kļūst tie cilvēki, kuri prasmīgāk sevi reklamē, nevis tie, kuriem ir dziļākās zināšanas, tieši pētniekiem, kuru darbs norit laboratorijās un kuri nav tendēti uz ārēju spožumu, gūt plašu popularitāti ir sarežģīti.
Turklāt Covid-19 krīze jau parādījusi, ka ir ļoti svarīgi gan detalizēti skaidrot zinātnieku darba nozīmi, gan arī izglītot sabiedrību, jo diemžēl pat XXI gadsimtā vērojamas viduslaiku tumsonības izpausmes. "Nebrīnīšos, ja vēl pēc pāris nedēļām lasīsim idejas, ka jāsāk slīcināt un dedzināt burvjus un raganas, kuri šo visu ir piebūruši. [..] Cilvēku stulbums un ignorance var būt bezgalīgi," savā blogā bergsblogo.com raksta ASV strādājošais latviešu uzņēmējs Jānis Bergs.
Tie ieguvumi, ko varētu dot Covid-19 krīze, ir zinātnes prestiža paaugstināšanās un lielāka cieņa pret zinātnieku darbu ne tikai Latvijas mērogā, bet arī starptautiskajā līmenī, gan piešķirot zinātnei pēc iespējas lielāku finansējumu, lai svarīgi pētījumi neapstātos pusceļā naudas trūkuma dēļ, gan veltot plašāku uzmanību zinātnieku sasniegumiem.
Ir vērts atcerēties, ka Nobela prēmiju medicīnā piešķir nevis par tūkstošiem sekotāju sociālajos tīklos, bet par tādiem atklājumiem, kam ir būtiska nozīme cilvēces veselības stiprināšanā.
antifakts
mīļā Magda
ak vai