Savukārt šajā pavasarī gan Somijas galvaspilsētas Helsinku apkārtnē, gan nomaļā Portugāles reģionā dzirdēju, ka tur uzskata – ievērojami lielākais vairums vietējo iedzīvotāju ir vidusslāņa jeb vidusšķiras (angliski – middle class) pārstāvji.
Ja Somiju Eiropas Savienības mērogā mēdz atzīt par turīgu valsti, tad Portugāli gan ne. Taču, lūk, pat valsts nomalē dominē pārliecība, ka vairums iedzīvotāju ir vidusslānis!
Kopumā viedokļi par to, kādi kritēriji raksturo piederību vidusslānim, ir dažādi. Tiek uzsvērts, ka vidusslāni raksturo tāds stabilu ienākumu līmenis, kas ļauj bez nopietnām grūtībām apmaksāt ikdienā nepieciešamos tēriņus, atļauties mērenus izdevumus savam hobijam un arī veidot uzkrājumus, taču ienākumu apjoms nav vienīgais kritērijs, kas nosaka piederību vidusslānim. Tiek minēti arī intelektuālie kritēriji – piemēram, augstākā vai vidējā profesionālā izglītība un racionāla lēmumu pieņemšana gan finansiālos, gan arī citos jautājumos.
Ir dzirdēti arī tādi formulējumi: cilvēki, kuri pārstāv vidusslāni, ir pašpietiekami un savas problēmas risina saviem spēkiem, negaidot, ka valsts vai kāds līdzcilvēks pienesīs klāt problēmas risinājumu, vidusslāņa pārstāvji savu veselību un labklājību negrauj ar dažādām atkarībām, vidusslāni raksturo intelektuālā rosība un gatavība visa mūža garumā apgūt jaunas zināšanas un prasmes, neuztverot nepieciešamību mācīties kā apvainojumu.
To ņemot vērā, jāsecina, Latvijā vidusslānis noteikti ir. Arī pērn Swedbank Finanšu institūta publiskotās aptaujas dati parādīja, ka 52,6% mājsaimniecību sevi uzskata par vidusslāni, 39,4% norāda, ka dzīvo zem vidusslāņa līmeņa, bet 3,4% domā, ka ir turīgākas par vidusslāni. Te gan jāpieļauj, ka daudzi mūsu valsts iedzīvotāji sevi pie vidusslāņa pieskaita tāpēc, ka iepriekš piedzīvojuši daudz smagākus laikus nekā pēdējos gados.
Rietumu pasaulē tieši vidusslānis tradicionāli tiek uzskatīts par garantu sabiedrības līdzsvarotībai un vairogu pret populistiskām galējībām – kā ekonomiskā, tā politiskā aspektā. To, ka vidusslānis jāstiprina, nevis jāgrauj, derētu atcerēties mūsu politiķiem, gan prātojot par to, kā reformēt nodokļu reformu, gan arī pieņemot jebkuru citu, iedzīvotāju labklājību ietekmējošu lēmumu.
Kārklu vācietis
Pipars
Irlielāmērāticams