Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Riekstiņa: Par bēgļiem, viedokļiem un sakāpinātām emocijām

Pēdējā laikā diskusijas par bēgļu uzņemšanu norit aizvien emocionālākā gaisotnē, un netrūkst pretēju viedokļu - no mudinājuma uzņemt ikvienu bēgli, kurš vēlētos Latvijā uzturēties, līdz galējam noliegumam un bailēm, ka pat daži bēgļi var apdraudēt mūsu valsts identitāti.Laikmetā, kad internets nodrošina iespēju ātri uzzināt, par ko diskutē cilvēki citās valstīs, emocijas, kas Latvijā bango ap bēgļu uzņemšanu, nav palikušas nepamanītas aiz mūsu valsts robežām.

"Kāpēc jūs Latvijā tā uztraucaties par bēgļu ierašanos? Mēs, zviedri, gan uz ieceļotājiem raugāmies mierīgāk," man nesen sacīja kādā Zviedrijas muzejā, kad pateicu - esmu no Rīgas. Savukārt apliecinājumus multikulturālismam, kas Zviedrijā iesakņojas aizvien pamatīgāk, varēja sastapt ik uz soļa. Vienā no centrālajām universitātes pilsētas Upsalas ielām ainavā dominē mošeja. Pašā Upsalas centrā, iepretim modernai koncertzālei - kongresu centram atrodas pārtikas veikals ar preču klāstu pasaules dienvidaustrumu reģionu gaumē un dienvidnieciska izskata pārdevējiem. Tas, ka Stokholmas iedzīvotāju vidū ievērojama daļa ir ieceļotāji, tiek uzsvērts pat lakoniskajā Zviedrijas galvaspilsētas prezentācijā uz prāmja, kas kursē no Rīgas uz Stokholmu.Latvijai nenoliedzami ir smaga un sarežģīta vēsture, un vēsture ietekmē spriedumus tagadnē. Turklāt atšķirībā no Zviedrijas, kurā pirms ieceļotāju vērienīgās uzņemšanas vienīgā skaitliski būtiskā nezviedru iedzīvotāju grupa bija sāmi valsts ziemeļos, Latviju faktiski nekad nevarēja un nevar uzskatīt par neapstrīdami mononacionālu valsti. Tāpēc tas, ka par bēgļu uzņemšanu Latvijā gan politiķu vidū, gan sabiedrībā vērojama viedokļu sadursme, ir loģiski. Turklāt viedokļu dažādība ir normāla demokrātiskas vides iezīme.Tomēr ir kāda nevēlama tendence. Dažādos līmeņos - no anonīmiem interneta komentāriem līdz autoritatīvai retorikai - tiek pausts, ka bēgļi, kas ierodas Eiropā, ir sociāli neveiksmīgi cilvēki, kuriem dzīve pašu valstī nešķiet gana laba. Šāds apgalvojums jāvērtē kā maldīgs, jo, kā Dienai norādīja ANO Bēgļu aģentūras Ziemeļeiropas reģionālās pārstāvniecības pārstāvis Marku Aikomuss: "Piemēram, no Sīrijas bēg ārsti, juristi, skolotāji un citi labi izglītoti cilvēki." Turklāt tieši tāpēc, ka Latvijas XX gadsimta vēsturē ir daudz traģisma, mums vajadzētu saprast, ka agresīvu konfliktu gadījumā draudus dzīvībai var izjust gan inteliģences pārstāvji un uzņēmēji, gan pensionāri un skolēni, gan lauksaimnieki un bezdarbnieki.Atliek cerēt, ka politiķiem un amatpersonām, kas pieņem lēmumus par bēgļiem Latvijā, pietiek prasmes lemt tālredzīgi un racionāli, savukārt mūsu valsts sabiedrība neaiziet maldīgu vispārinājumu pavadā. Starp citu, atcerēšanās vērts ir fakts, ka iepriekš minētā Zviedrijas pilsēta Upsala savulaik kļuva par mājvietu latviešu rakstniecei, filozofei un tulkotājai Zentai Mauriņai, kura devās trimdā Otrā pasaules kara laikā un gadiem ilgi bija Upsalas Universitātes mācībspēku vidū.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Profesionāļu izvēli nedrīkst politizēt

Par šā gada Latvijas ekonomikas attīstības prognozēm, kā arī augstu amatpersonu izvēles pārlieku politizēšanu Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektor...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē