Taču interesi raisa abu uzņēmumu privātā akcionāra – zviedru koncerna Telia – visai negaidītais piedāvājums valdībai, proti, Telia, cik noprotams – pagājušajā nedēļā, informējis Ekonomikas ministriju, ka būtu gatavs tam, ka Latvijas valsts iegūst apvienotā uzņēmuma kontrolpaketi, ja valdība atbalstītu LMT un Lattelecom apvienošanu. Šķiet, Telia ar to vēlreiz apliecina jau vairākkārt izteikto vēlmi, kas brīžiem jau robežojās ar ultimātu, ka LMT un Lattelecom ir jāsaplūdina vienotā struktūrā vai arī viņiem sāks zust interese par to attīstīšanu.
Diemžēl ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens pagaidām nav plašāk atklājis, ko ietver šis Telia piedāvājums, kas, visticamāk, nesastāv tikai no viena teikuma: "Ja piekritīsiet apvienot, bez maksas atdosim kontrolpaketi." Lai gan tajā pašā laikā Ašeradens norāda, ka privātā partnera piedāvājums par kontrolpaketes "atdošanu" neprasīšot papildu izdevumus no valsts budžeta, respektīvi,
no ministra teiktā izriet, ka privāts uzņēmums zināmā mērā ir gatavs nodarboties ar labdarību, lai tikai pamudinātu neizlēmīgo Latvijas valsti apvienot LMT un Lattelecom.
Atcerēsimies, ka vēl samērā nesen Telia tomēr vairāk vai mazāk regulāri atgādināja, ka, sasummējot visas Telia piederošās LMT un Lattelecom kapitāla daļas, tai ir vairākums.
Patiesībā šā jaunākā Telia piedāvājuma dēļ faktiski jebkādu jēgu zaudē arī daudzu kritizētais konsultāciju kompānijas KPMG pētījums, kas vismaz atbilstoši tā publiskotajai daļai paredzēja jaunajā uzņēmumā abiem akcionāriem piešķirt vienādu kapitāla daļu apjomu, bet pārējās akcijas izlaist brīvajā akciju tirgū. Ne velti arī Ašeradens atzīmē, ka Telia svaigākais piedāvājums būtiski mainījis situāciju.
Es pat uzdrošinos teikt vairāk – situācija ir mainījusies pilnībā, jo viss Latvijas pusē iepriekš izspriestais (tomēr ceru, ka, gatavojoties jautājuma skatīšanai valdībā, iesaistītie speciālisti taču līdz šim aktīvi gatavoja aprēķinus, priekšlikumus un scenārijus), diezgan iespējams, tika balstīts uz pieņēmumu, ka Telia vēlēsies iegūt jaunveidojamā uzņēmuma kontrolpaketi vai arī uzstās uz KPMG priekšlikuma virzīšanu.
Iespējams, Telia stratēģijas diezgan kardinālā maiņa savos centienos sekmēt LMT un Lattelecom apvienošanu ir arī pilnīgi negaidīts pārsteigums valdībai. Taču tikpat iespējams, ka šāds scenārijs izveidojies pēc Telia Company valdes locekļa un vecākā viceprezidenta Roberta Andersona septembra vizītes Rīgā.
Jebkurā gadījumā der atcerēties likumsakarību, ka bezmaksas siers peļu slazdā tomēr pārsvarā tiek otrajai, nevis pirmajai pelei. Jācer, ka valdība ļoti uzmanīgi izvērtēs šo priekšlikumu un izanalizēs visus iespējamos zemūdens akmeņus.
Par Telia un vietējiem bāliņiem
aha
mursis