Var jau, protams, tik ļoti nepatikt Rīgas dome, ka gribas asi noraidīt jebkuru tās ideju, tomēr kritiķu histēriski paustais apgalvojums – atkal pie mums izdomājuši jaunu naudas iekasēšanas variantu – nav pamatots. Tūrisma nodeva pastāv daudzviet pasaulē un, piemēram, arī mūsu kaimiņvalsts Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, kur tā ir ieviesta no pagājušā gada vasaras (apjoms arī ir viens eiro par nakti tūristu mītnē katram viesim, gan paredzot dažādus izņēmumus).
Viļņas piemērs spilgti rāda, ka nav pamata apgalvot – tūrisma nodeva var mazināt viesu skaitu –, jo Lietuvas oficiālie statistikas dati rāda, ka šā gada pirmajā pusē pilsētā uzturējušies 603 714 tūristi, kas ir par 12,55% vairāk nekā 2018. gada pirmajā pusgadā. Viesu vidū bijuši 477 913 ārvalstu tūristi, un tas ir par 11,16% vairāk nekā pirmajā pusgadā pērn.
Viena eiro ietekmi nevajadzētu pārspīlēt arī tāpēc, ka naktsmītņu cenām ir raksturīgs spēcīgi izteikts mainīgums.
Tūrisma sezonas laikā cenas mēdz būt ievērojami augstākas nekā pārējā gada laikā. Tad, kad notiek vērienīgi starptautiski pasākumi, naktsmītņu cenas sakāpj milzīgos augstumos, bet pēc pasākuma seko straujš kritums. Tūrisma kompānijām, kas organizē grupu ceļojumus un sadarbojas ar konkrētām viesnīcām gadiem ilgi, pastāv iespēja vienoties par ļoti izdevīgām cenām saviem klientiem, bet arī individuālajiem ceļotājiem var palaimēties atrast istabu laba līmeņa viesnīcā par zemu cenu, ja tiek regulāri sekots informācijai par interesējošās naktsmītnes cenām.
To ņemot vērā, daudz racionālāk par Rīgas tūristu nodevai adresētu vaimanāšanu būtu diskutēt par diviem būtiskiem aspektiem. Pirmkārt, svarīgs ir tūrisma nodevā iekasētās naudas pielietojums. Novērojami Viļņā liecina, ka pilsēta kļūst aizvien ērtāka un draudzīgāka individuālajiem ceļotājiem, toties vēl aizvien ir problēmas ar stāvvietām un pat pieturvietām tūristu autobusiem. Un, otrkārt, gan par tūrismu, gan par nodokļu un nodevu iekasēšanu atbildīgajām amatpersonām bez ievērības nevajadzētu atstāt problēmu, uz kuru norādījis MEET Rīga direktors Aigars Smiltāns: "Īslaicīgās īres dzīvokļu tirgū lielākā daļa izīrētāju ir "pelēkais segments", kas neiesniedz statistiku". Tātad nemaksās arī tūrisma nodevu.
1 euro budžetu neglābs
Papildus administratīvai slogs
:)