Saskaņa vēlas jūs virzīt premjera amatā. Pirms par to runājam, gribētu noskaidrot, kāds liktenis sagaida jūsu dibināto domnīcu Certus? Baumo, ka Certus palika bez lielā finansētāja, tāpēc tās vadītājam jāmeklē cits darbs?
Es, protams, nenoliegšu, ka Certus bija izveidots, lielā mērā pateicoties ABLV Bank finansējumam, bet ne tikai – mums bija un ir vairāk nekā desmit (pat tuvu diviem desmitiem) citu atbalstītāju. Līdz ar ABLV Bank likvidāciju vai pašlikvidāciju, protams, Certus pazaudējis lielu daļu finansējuma, bet tas nenozīmē, ka mūsu organizācija nevarēja vai nevar turpināt darbību. Triju gadu laikā izveidots spēcīgs, Latvijā atpazīstams zīmols, mūsu darba kvalitāte ir labi zināma, vairāki citi uzņēmēji apliecinājuši, ka vēlas, ka Certus turpina savu darbu. Pēdējo dažu mēnešu laikā tika izstrādāta jaunā stratēģija, kas balstās uz jauno enkura finansējuma piesaisti un to, ka Certus strādās, radot pētnieciskus projektus.
Vai līdz ar Certus līdera piekrišanu atgriezties politikā politiski neiekrāsojas arī šī organizācija?
Noteikti ir risks, ka cilvēki to tā var uztvert un ka "labvēļi" to tā mēģinās parādīt. Bet tā tas absolūti nav. Certus ir bijis un joprojām ir mēģinājums veidot ekonomikas dienaskārtību, kas būtu rezultāts domāšanai ar savu galvu, nevis akla klausīšana tam, ko piedāvā dažādi ārējie aktieri vai spēlētāji. Certus triju gadu laikā bija sevi pierādījis, ka spēj piedāvāt šo alternatīvo dienaskārtību un, kā tas, piemēram, bija gadījumā ar nodokļu reformu, spēj arī uzvarēt cīņā ar Pasaules Bankas piedāvāto reformu ideju.
Citās valstīs – te pirmām kārtām domāju ASV – tas, ka cilvēki, kas nākuši no politikas, pievienojas domnīcām vai darbojas akadēmiskajā sektorā, tur vai nu ilgstoši darbojas, vai pēc kāda laika atgriežas politikā, ir pilnīgi saprotama parādība. Es ceru, ka, paaugstinoties politikas diskusijas līmenim un kvalitātei, tas kļūs par pašsaprotamu parādību arī šeit. Pagaidām Certus ir pirmā tieši Latvijā privāti finansētā domnīca, esmu pirmais, kurš no politikas aizgāja uz domnīcu un tagad atgriežas politikā.
Esam runājuši, ka mans kolēģis, Certus akadēmiskais direktors Daunis Auers, pārņems Certus vadības grožus, Certus turpinās darbu kā absolūti neitrāla domnīca.
Ja paskatīsimies uz Certus konkrēto rīcību kopš manas aiziešanas no Saeimas, kur pēdējā laikā biju Vienotības frakcijā, bieži tika izteiktas bažas par to, vai Certus nav Vienotības afiliēta domnīca. Bet mēs no paša sākuma teicām, ka esam pilnīgi politiski neitrāli, mēs piedāvājam idejas, ekonomikas dienaskārtību neatkarīgi no tā, kuri politiskie spēki izvēlēsies paņemt šo dienaskārtību un to virzīt tālāk – vai tā ir Vienotība vai Nacionālā apvienība, vai ZZS, vai Saskaņa, vai kāds cits. Piemēram, gadījumā ar nodokļu reformu tā tas bija – daudziem bija pārsteigums, bet domnīcas Certus piedāvāto redzējumu par nodokļu politiku, ieskaitot kā svarīgu pamatelementu reinvestētās peļņas neaplikšanu ar nodokli, kā savu karogu paņēma ZZS ministri.
Esat darbojies valdībā, ko savulaik bija veidojušas esošās koalīcijas partijas. Tas varētu atvieglot Saskaņas nokļūšanu starp valdības veidotājiem, ja virza tieši jūsu kandidatūru premjera amatam? Esat kā saikne starp Saskaņu, kura nekad nav bijusi pārstāvēta valdībā, un partijām, kas ilgstoši ir pie varas?
Jā, es redzu sevi kā cilvēku, kas var ievest Saskaņu valdībā. Jo tikai tad, ja Saskaņa būs valdībā, radīsies politiskā konkurence, kas var nest tikai labus rezultātus.
Arī Rīgā nav konkurences, kur pie varas jau ilgstoši ir Saskaņa.
Rīgā notiek konkurējošā cīņa ar citām partijām. Tieši tās – citas partijas – visu laiku novelk sarkanās līnijas. Bet ko nozīmē konkurence? Tas nozīmē, ka politiskais spēks vai politiska partija, veidojot savu programmu, savu piedāvājumu, strādājot, ņem vērā, kas notiks neveiksmes gadījumā. Ja partija saprot, ka slikta darba vai piedāvājuma rezultātā tā var palikt aiz borta, tas, protams, tai dod milzīgu motivāciju.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 11. jūnija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Jūrmalā ZZS un Saskaņa ir saskaņā
Jutuheimens
sas bilde