Tuvojas valsts noteiktais termiņš, kad jāievieš iepakojuma depozīta sistēma. Vai Latvija spēs paredzētajā laikā kaut ko saprātīgu, jēgpilnu izveidot?
Es domāju, ka spēs. Vismaz mēs esam apņēmības pilni, gatavi ar noteikto datumu to ieviest, lai arī, protams, termiņš ir īss, ņemot vērā, ka tas ir valsts mēroga infrastruktūras projekts.
Neesat vienīgie pretendenti.
Šobrīd notiek konkurss, ko organizē Valsts vides dienests. Pieteikumu termiņš bija 30. septembris, šobrīd notiek piedāvājumu dokumentu izvērtēšana, lēmums jāpieņem trīs mēnešu laikā. Publiski zināms, ka ir divi pretendenti, mēs esam viens no tiem.
Savulaik bija bažas, ka depozīta sistēmā būs iespējams nodot tikai veselas PET pudeles, līdz ar to tās, kas samīcītas, tāpat mētāsies grāvmalās. Tā problēma ir atrisināta?
Viens no pretendentiem uzskata, ka jāpieņem tikai veselas pudeles, savukārt mēs vairāk ejam ar atvērtu piedāvājumu, ka, pirmkārt, esam gatavi jau ar pirmo dienu pieņemt arī saspiestu, deformētu, apbružātu PET pudeli un, otrkārt, mēs esam gatavi jebkurā brīdī depozīta sistēmu paplašināt. Proti, uz brīvprātības principa mēs varam pieņemt arī dažādus citus iepakojumus, domājot arī, kā padarīt to nodošanu cilvēkiem izdevīgu – lai viņiem būtu interese iepakojumu, ko atnesis, bet kas nav gluži atbilstīgs depozīta sistēmai, nevis vienkārši iemest nešķiroto atkritumu konteinerā, bet arī to nodot, attiecīgi saņemot naudu par to, kas ir valsts paredzētajā depozīta sistēmā, un kaut kā no mums būtu atalgots arī par pārējo. Lai principā motivētu cilvēkus šķirot iepakojumu.
Kāda jums interese pieņemt to, kas neatbilst valsts garantētajai sistēmai, un vēl piemaksāt, zinot, ka valsts to nekompensēs?
Ja mēs pieņemtu tikai daļu iepakojuma, teiksim, noteikta standarta stikla pudeles, kas notiks ar tām pārējām pudelēm, ko cilvēks būs atnesis, bet aparāts nepieņems? Tad vai nu viņš tās atstās pie mūsu aparāta, vai arī metīs konteinerā, kas būs nolikts turpat blakus. Nenesīs taču to nevajadzīgo taru mājās.
Un vairāk nenāks...
Gan jau nāks, bet tad jau mājās būs jālauza galva – šo es šķiroju, šo metu ārā utt. Ja mēs skatāmies no sabiedrības ērtības viedokļa, ir taču loģiskāk, ja visu, ko cilvēks atnes, aparāts pieņem. Ja jūs prasāt, kāda mums interese tā rūpēties, atbilde vienkārša – mums tāpat būtu jārūpējas par atnesto, bet izbrāķēto, būtu jāliek blakus konteiners, tas jātīra utt. Tad labāk, lai ieliek aparātā, mums sistēma nodalīs, kas ir stikls, PET vai bundža un kā to attiecīgi tālāk izmantot.
Vai šajā gadījumā runa ir arī par kaut kādām šampūna pudelēm u. tml.?
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 27. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!