Latvijā ikviens pazīst Tele2, tomēr jūsu vadītā Tele2 IoT vārds un darbības specifika ir mazāk zināmi…
Tele2 IoT ir Tele2 meitasuzņēmums, izveidots 2013. gadā, es esmu viens no šī uzņēmuma dibinātājiem un kopš pirmsākumiem pildu izpilddirektora pienākumus. Tele2 IoT kopā ar partneruzņēmumiem, kādu ir vairāk par 450, nodarbojas ar IoT risinājumu izstrādi vairāk nekā 600 klientiem, kuri izmanto mūsu risinājumus un pakalpojumus 165 pasaules valstīs. Latvijā šāds risinājums ir, piemēram, Latvenergo gudrie elektrības skaitītāji.
Es vēl šeit atsevišķi vēlētos piebilst, ka labprāt viesojos Latvijā, man ļoti patīk jūsu valsts, Latvijā arī darbojas viens no maniem uzņēmumiem, un es ļoti augstu vērtēju tā darbiniekus. Manuprāt, Latvija ir valsts, kas ir izslāpusi pēc attīstības, un tas ir redzamas tās cilvēkos. Iespējams, tur sava loma ir jūsu valsts vēsturei. Un to es saku no visas sirds. Šobrīd Latvijā esmu viens no Cēsīs notikušās konferences Cilvēkfaktors lektoriem.
Lietu internets nav vienkārši mašīnu mijiedarbība ar interneta starpniecību, tā ir vesela koncepcija…
Nevienam nav noslēpums, ka pasaule, visa cilvēce kopumā pašlaik saskaras ar virkni globālu izaicinājumu, par kuriem ir skaidrs, ka gadījumā, ja netiks meklēti risinājumi, šie izaicinājumi tikai turpinās pieņemties spēkā, turklāt izaugsme būs eksponenciāla – tā būs nevis vienmērīga, bet strauji palielināsies. Es šeit nerunāju par politiku, bet galvenokārt par makroekonomiskām problēmām. Piemēram, var gadīties, ka esat dzirdējuši tādu jēdzienu kā "pārtēriņa diena" ( overshoot day). Tā ir tā diena gadā, kad uz Zemes kopumā tiek patērēts vairāk resursu, nekā pasaule šī gada laikā spēj saražot vai iegūt, 2016. gadā tas bija 8. augusts, bet pagājušajā gadā šāda diena pienāca jau 2. augustā. Pašpietiekamības periods gadu no gada saīsinās, turklāt aizvien straujāk, pie tam jāņem vērā, ka daudzu resursu apjoms ir galīgs, agri vai vēlu tie izsīks, un tā ir globāla mēroga problēma, pat ja mēs pašlaik nemanām tās esamību un cenšamies par to nedomāt.
Ko mēs varam darīt?
Viens no risinājumiem ir nodrošināt esošo resursu iespējami taupīgāku un racionālāku izmantošanu, lietojot informācijas tehnoloģiju iespējas, un šeit mēs nonākam pie IoT. Lietu internets, kā to redzam mēs, es te domāju Tele2 IoT, būtībā ir automatizēts, datorizēts lēmumu pieņemšanas reālajā laikā mehānisms, kur lēmumu pieņēmēji galvenokārt ir datori un visdažādākās viedās iekārtas, bet lēmumi tiek pieņemti un attiecīgi arī tālākās darbības seko, balstoties uz šo mašīnu rīcībā esošo informāciju. Protams, lēmumus var pieņemt arī cilvēks, tomēr pamatā tā ir mašīnu savstarpējā komunikācija (M2M) ar interneta starpniecību.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 19. marta, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!