Nākamā gada valsts budžetā paredzēti līdzekļi, lai atvērto datu veidā publicētu Nekustamā īpašuma valsts kadastra datus, Valsts adrešu reģistra datus, augstas detalizācijas topogrāfiskās informācijas datus, Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēmas datus. Ko tas īsti nozīmē cilvēkiem? Ko katrs no tā iegūstam?
Sākšu ar visvienkāršāko Valsts adrešu reģistra datiem – turpmāk ikvienam būs pieejams valsts oficiālais adrešu katalogs, kurā visa Latvija ir sadalīta pilsētu, ielu, būvju grupās. Piemēram, tagad es pa logu redzu Peldu ielu Rīgā, kur pretējā ielas pusē ir ēka ar attiecīgu numuru, un tajā ir dzīvokļi ar numerāciju. Šī numerācija palīdz ikvienam – privātpersonai vai komersantam – atrast konkrētu objektu, kur jāpiegādā kāds sūtījums vai arī jāapmeklē klātienē. Līdz šim šie oficiālie valsts dati bija pieejami tikai par samaksu, turklāt nereti precīzu adrešu atrašana bija problemātiska, jo dati mēdz novecot. Līdz ar to no 1. janvāra adrešu kataloga aktuālā versija kopā ar precīzām koordinātēm būs pieejama ikvienam, tādējādi ikviens varēs ērti, ātri un bez maksas noskaidrot nepieciešamo adresi. Līdz ar to, manuprāt, dažāda veida biznesiem tas ļaus uzlabot biznesa un loģistikas kvalitāti. Arī citur pasaulē tiek uzskatīts, ka šādu datu atvēršana brīvai piekļuvei palīdz sekmīgākai ekonomikas attīstībai. Gribu arī savlaicīgi uzsvērt, ka tikai pēc šo datubāžu pārņemšanas un atvēršanas publiskai pieejai mēs arī paši sapratīsim, cik pilnīgas tās ir, taču nākamā gada laikā mēs veiksim visus precizējumus un uzlabojumus, lai klienti varētu droši paļauties uz šo informāciju.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 9. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!