Skatoties uz elektroenerģijas cenu līdzšinējām svārstībām, esam piedzīvojuši gan milzīgus elektrības cenu lēcienus, gan arī kritumus. Šobrīd daudz tiek diskutēts par dažādu jaunu enerģijas ražošanas jaudu veidošanu, arvien vairāk tiek runāts par iespējamiem kodolenerģētikas projektiem. Jūsuprāt – kāda šajā ziņā izskatās Latvijas perspektīva?
Pēc būtības – kā jau mums ierasts, Latvijā nav ne skaidrības, ne gatavības kaut ko apzināti darīt ilgtermiņā. Par kodolenerģētiku domā tās valstis, kurām ir ilgtermiņa attīstības vīzijas vai vismaz kaut kāda sapratne, ko tās vēlas darīt, kādos virzienos attīstīties, kas tādējādi veido sapratni par tam nepieciešamo enerģētisko nodrošinājumu. Ja ir skaidrība par prognozēto elektroenerģijas patēriņu nākotnē, tad, izejot no šī aspekta, var pētīt un rēķināt, kā un ar kādām ražošanas jaudām šo patēriņu visoptimālāk būtu iespējams nodrošināt. Tādējādi enerģētikas politikās parādās pamatota vieta kodolenerģētikai. Vai arī neparādās. Bez šādām ilgtermiņa prognozēm runāt par kodolenerģētiku ir nenopietni. Bet mēs tā darām.
Kodolenerģijas izmantošana kļūst sevišķi aktuāla, ņemot vērā globālās tendences – cīņu ar klimata pārmaiņām un pieaugošo enerģijas patēriņu. Kodolenerģija dod ērtu risinājumu šiem izaicinājumiem – tās izmantošana rada niecīgas CO2 emisijas atšķirībā no gāzes vai ogļu ģenerācijas un dod iespēju iegūt enerģiju jebkad, jebkādos daudzumos un neatkarīgi no ārējiem apstākļiem atšķirībā no saules vai vēja
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 2. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00