Strādājot pie nākamā gada valsts budžeta veidošanas, izskanējušas idejas par to, kā iespējams reformēt pensiju sistēmu, lai palielinātu esošo pensionāru ienākumus un samazinātu izmaksas darba devējiem, t. i., samazināt otrā līmeņa iemaksas līdz 4%, novirzot 1% esošo pensionāru pensijas palielināšanai, bet ar atlikušo 1% samazināt darba devēju nodokļu izmaksas. Šobrīd no sociālās apdrošināšanas iemaksām 20% tiek novirzīti pensijas uzkrājumam (14% nonāk pirmajā līmenī, 6% – otrajā līmenī). Eksperti gan šādu ideju īpaši pozitīvi nevērtē, norādot, ka šāds lēmums nebūtu ilgtspējīgs un nākotnē pat varētu radīt cita veida problēmas. Kā jums kā uzņēmēju pārstāvim šķiet – vai šāds mehānisms varētu būt ilgtspējīgs, un vai tas nevarētu radīt pašreizējo darba ņēmēju un nākotnes pensionāru neapmierinātību?
Jāatgādina, ka tieši potenciālo nodokļu politikas izmaiņu apspriešanai izveidotā nodokļu grupa, kurā darbojas gan valsts pārstāvji, gan dažādi valdības sociālie partneri, tika izveidota vēl iepriekšējās valdības laikā, taču pagaidām nekāds rezultāts tajā nav sasniegts. Tomēr gan premjere, gan ministri sarunās ar mums norādījuši, ka uzstādījums par nepieciešamību mazināt darbaspēka nodokļu slogu saglabājas, līdz ar to risinājumi tiek meklēti. Vienlaikus būtiski ņemt vērā, ka nodokļu ieņēmumi valsts budžetā šogad pildās labāk nekā pērn, taču mazāk, nekā šogad tika prognozēts, kam ir virkne iemeslu, tostarp arī inflācijas kritums. Tādēļ ir politiska vienošanās, ka neviena ministrija neiesniedz kādus jaunus pieprasījumus budžetam
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 15. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00