Jau pusgadu apcietinājumā atrodas viens no NA ilggadējiem sponsoriem un atbalstītājiem, arī jūsu partijas biedru neformāls draugs, maksātnespējas administrators Māris Sprūds. Pilsētā runā, ka viņš tagad ir vīlies politiska atbalsta trūkumā no NA. Kā jūs izjūtat iekšējo mikroklimatu partijā pēc šīs vasaras notikumiem?
Tātad vienosimies tā – konkrētas personas es neapspriežu. Tas ir viens. Otrs. Par NA saikni vai kaut kādu atkarību no maksātnespējas administratoriem patīk runāt visvairāk mūsu konkurentiem un nelabvēļiem. Pirmkārt, tā ir Vienotība, otrkārt, tie ir kreisi liberāli orientēti cilvēki, kuri būtu gatavi ziedot vienalga ko, lai tieslietu ministra amatā nebūtu NA pārstāvis. Šis mīts [par NA un maksātnespējas administratoru saikni – red.] brūk, šis mīts brūk acīmredzami, šis mīts jau sāka brukt tad, kad atsevišķas personas par mani sāka izdot nomelnojošus laikrakstus, šis mīts turpināja brukt, kad atsevišķas personas nokļuva "valsts maizītē" uz kādu laiku, šis mīts turpina brukt pašreizējā eksaminēšanas procedūrā Maksātnespējas kontroles dienestā, un šis mīts būtībā jau ir sabrucis. Pat Ārvalstu investoru padome jau ir paziņojusi oficiāli, ka apsveic tās reformas, kas ir notikušas, – viņi redz lielās pārmaiņas. Tātad šis mīts ir sabrucis, tagad jāmeklē jauna rotaļlietiņa, uz kuras bāzes veidot mītus. Un tā jaunā rotaļlietiņa ir "korumpētie tiesneši". Es domāju, mēs šo mītu ātri sagrausim – 1. martā noslēdzas tiesu teritoriālā reforma, 34 tiesu vietā būs 9 rajona tiesas.
Kā tīri praktiski tas apcirtīs shēmas?
Tādējādi, ka… Ir divi galvenie principi lietu sadalē – nejaušības princips un tiesnešu specializācijas princips. Agrāk bija maza tiesiņa, 5, 6, 7 tiesneši, un šos principus ievērot praktiski nebija iespējams. Tagad 5, 6 mazās tiesiņas apvienojam vienā lielā, tātad šī izvēles grupa no tiesnešiem, kuri specializējušies konkrētos jautājumos, ir daudz plašāka, ir iespējas attīstīt arī nejaušības principu. Otrs – būs Tieslietu padomes sēde 22. janvārī, un, es domāju, Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta tiesnešiem būs savi secinājumi par to, vai plaši izskanējušie pārmetumi tiesu varai šodien par pagātnes lietām vēl ir aktuāli vai nav. Tieši AT Civillietu departamenta tiesneši izskata prokuroru protestus, viņi vislabāk redz, kā tās shēmas bija veidotas, kā tika formulētas šo fiktīvo kreditoru intereses un ko rajonu līmenī tiesnesis nepamanīja vai arī apzināti nesaskatīja.
Negribat taču teikt, ka maksātnespējas shēmas varēja tikt realizētas bez tiesu iesaistes?
Kā tieslietu ministram man nav nekādu tiesību sodīt tiesnesi, atstādināt no amata vai ierosināt atcelšanu. To dara paši tiesneši, tiesnešu pašpārvalde.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 8. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
opā
Tiesu izpildītāju lobijs
ss