Kā jūs raksturotu pašreizējo situāciju zāļu tirgū Latvijā? Kā šobrīd darbojas šis mehānisms? Proti, cik tas ir sakārtots, cik efektīvs un savā ziņā nodrošināts pret iespējamām krīzēm (pārrāvumiem) loģistikas jeb apgādes ķēdēs? Protams, tam visam klāt nāk arī medikamentu pieejamība, to cenas.
Nemaldīšos, ja teikšu, ka zāļu aprite ir no valsts puses visregulētākā sistēma. Cilvēkiem, kuri nav pilnībā iesaistīti sistēmā, ir visai pagrūti izprast tās darbības detaļas. Mēģināšu vienkāršā valodā izskaidrot, kā zāļu tirgus darbojas.
Tātad – ir recepšu zāles un bezrecepšu zāles. Vēl nosacīti varam tirgum pieskaitīt uztura bagātinātājus, ko cilvēki nereti neatšķir no zālēm, bet šajā gadījumā runāsim par zālēm. Daļa recepšu zāļu atbilstoši valsts apstiprinātām diagnozēm tiek kompensētas no valsts budžeta. Kompensācijas apmērs atkarībā no diagnozes līdz šāgada 1. jūlijam ir 50%, 75% vai 100%. Savukārt no 1. jūlija nebūs 50% kompensācijas, jo tā tiks paaugstināta līdz 75%.
Bezrecepšu un recepšu zāles, kas nav iekļautas zāļu kompensācijas sistēmā,
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 9. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00