Viena no zinātnes jomas aktualitātēm – vakar Latvija kļuva par pilntiesīgu Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) dalībvalsti. Par to, vai Latvijai vajag maksāt gana lielu dalības maksu, lai mēs tur būtu, ir izskanējuši dažādi viedokļi, tostarp tāds, ka šī joma mūsu zinātnē procentuāli ir maz pārstāvēta, tāpēc labāk ar šo naudu atbalstīt citas nozares. Kā jūs vērtējat šādu soli?
Ne vienreiz vien ir dzirdēts ārzemju un pašmāju ekspertu atzinums, ka mūsu zinātnei ir jākļūst starptautiskākai. Mēs, protams, piedalāmies daudzos zinātniskos projektos sadarbībā ar citiem pasaules zinātniskajiem institūtiem, bet šī pieslēgšanās gan CERN, gan Eiropas Kosmosa aģentūrai (EKA) paver plašāku sadarbības lauku. Tas ir galvenais ieguvums, jo iespēja strādāt Horizont projektos, kas ir Eiropas finansēti, ar CERN pirms tam bija ierobežota. Līdzīgi tas ir ar EKA. Tas nozīmē arī vairāk finansējuma. Jā, mēs iemaksājam naudu, bet varam to atgūt ar uzviju. Tiesa, pagāja kāds laiks, kamēr tā notika. Tātad varu teikt šādi: šobrīd tā ir investīcija, bet ilgtermiņā ieguvums būs gan finansiāli, gan starptautiskās sadarbības ziņā.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 3.augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!