Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +11 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. marts
Kazimirs, Izidors

Cukura diabēts

Cukura diabēts ir trieciens veselībai, ko var nepieļaut

Statistika ir nepielūdzama – cukura diabēta trieciens indivīda un sabiedrības veselībai joprojām nemazinās, tāpēc jo īpaši aktuāli ir profilaktiski darīt visu, lai nepieļautu cukura diabēta attīstību un laikus pamanītu slimības apdraudējumu.

Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu

Latvijas Diabēta federācijas rīkotajā Diabēta dienā 2022 Āgenskalna tirgū, Rīgā Mēness aptiekas farmaceites 20% no 105 apmeklētājiem, kuriem bija interese noteikt glikozes līmeni asinīs, konstatēja paaugstinātus rādītājus – viņi saņēma ieteikumu veikt papildu izmeklējumus, kā arī konsultēties ar ārstu. Iedzīvotāju ievērojamā interese par iespēju noteikt cukura līmeni asinīs liecina, ja pakalpojums būtu ikdienā pieejamāks, viņi pārbaudītos regulārāk, pārliecināta Mēness aptiekas farmaceite Darja Lesčinska.

Valsts bērniem ar cukura diabētu apmaksās insulīna sūkņus

Šogad veselības budžetā iekļautais papildu finansējums 710 000 eiro apmērā ļaus turpmāk bērniem ar cukura diabētu nodrošināt valsts apmaksātus insulīna sūkņus, ceturtdien preses konferencē sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Salabos trūkstošo posmu

Cukura diabēta pacientu aprūpē ļoti svarīga ir apmācība, taču Latvijā šis posms klibo. Lai veiktu visu diabēta pacientu apmācību, valstī kopā būtu nepieciešami 38 speciālie kabineti. No nākamā gada Veselības ministrija (VM) plāno nodrošināt 12 diabēta apmācības kabinetu darbību, to nozarē vērtē kā pozitīvu soli, taču ar to vien nepietiks.

Ar vai bez ģimenes ārsta filtra

Diabēta pacientu skaits ar katru gadu Latvijā palielinās, tomēr tā joprojām nav pacientu grupa, ar ko pietiekami rēķinās. Veselības ministrijas (VM) plānos pavīd arī ideja endokrinologiem atcelt tiešās pieejamības speciālista statusu, uzliekot ģimenes ārsta filtru, kas, pēc nozares asociāciju domām, šo pacientu aprūpi tikai pasliktinās, trešdien lasāms avīzē Diena.

1.tipa cukura diabētam nav saistības ar dzīves veidu

Ilzes izjūtas, uzzinot, ka viņas 15 gadu vecais dēls Kārlis saslimis ar 1. tipa cukura diabētu, bija šoks. «Aizdomas, ka dēlam varētu būt veselības problēmas, radās, kad ievēroju – Kārlim bieži slāpst un viņš ātri nogurst. Ģimenes ārsts pateica, ka dēlam nekavējoties jāpārbauda cukura līmenis asinīs! Analīzes parādīja, ka viņam ir 1. tipa cukura diabēts. Nonācām Rīgā, Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, kur Kārlim iemācīja sadzīvot ar slimību,» stāsta Kārļa mamma un ar prieku atceras, ka mediķi bijuši ļoti atsaucīgi.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide