Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains

Rolands Pētersons

Sabiedrība ir nogurusi(2)

Sākotnēji tā vairāk bija neziņa par to, kas sagaida, bailes par iespēju saslimt, bailes par savu un tuvinieku veselību, bet šobrīd prevalē nomāktība. To var arī saukt par hronisku nogurumu, nomāktību, dažkārt par izmisumu, kas saistīts ar ierastā ritma zudumu. (..) Nav kur uzpildīt iztukšotās baterijas, un nav iespējas mazināt iekšējo spriedzi, izejot no mājām un satiekoties ar citiem cilvēkiem. Tas rezultējas ar to, ka pieaug vardarbība gan pieaugušo starpā, gan pret bērniem.

Dūmu mākonis patiesības slēpšanai(1)

Trešdien valdība nāca klajā ar kārtējo Veselības ministrijas (VM) rosināto lēmumu par ministrijas amatpersonu disciplināro sodīšanu saistībā ar rīcību Covid-19 vakcīnu iepirkuma organizēšanā. Šoreiz sodāmais grēkāzis bija Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktors Svens Henkuzens, kurš tika pazemināts amatā uz trim gadiem.

Vai tiešām milzu ļaunprātība?(1)

Sāga ap AB/LV bankas planetāra mēroga naudas atmazgāšanu, vai arī gluži pretēji – Latvijas amatpersonu apzinātu šīs bankas nogremdēšanu –, ir ieguvusi jaunu pavērsienu, kas izriet no KNAB lēmuma pamatojuma par kriminālprocesa izbeigšanu pret bijušo Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču nonākšanas atklātībā. Izmeklēšana pret Rimšēviču notika par kukuļa pieprasīšanu un AB/LV mērķtiecīgu iznīcināšanu pēc tā atteikuma, sniedzot nepatiesas ziņas ASV iestādēm. Lai gan KNAB nolēma lietu izbeigt pierādījumu trūkuma dēļ (vienlaikus atzīstot, ka paša Rimšēviča liecības nav ticamas), lēmumā aprakstītajā lietas izmeklēšanas gaitā parādās interesantas nianses.

Valsts finansējuma slazds

Pēdējās dienas ziņu virsrakstos būtiska tēma ir Jāņa Vitenberga politiskās piederības maiņa un kārtējais cirks viņa "dzimtajā" partijā KPV LV, kas kopš dzimšanas 2016. gadā ir paspējusi nomainīt trīs priekšsēdētājus, lielāko daļu valdes sastāva, nosaukumu, kā arī ieslīgt bezgalīgos juridiskos strīdos par to, kurš no partijas atvasinājumiem ir patiesais.

Lūgums nekaitināt sabiedrību(1)

Valdība, Veselības ministrija (VM) un tās eksperti, varbūt pat labu gribot, pēdējā laikā kārtējo reizi ir nākuši klajā ar klaji pretrunīgiem, nekonsekventiem vai pat nedaudz ciniskiem vēstījumiem, tā riskējot atkal nokaitināt ievērojamu daļu sabiedrības. Diemžēl šoreiz jucekli vēl lielāku padarīja "tūrisma vasaru" sološie Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumi, kurus Latvijas valdībai kaut kā nācās integrēt vietējā komunikācijā.

No būdiņām uz saulaino tāli(2)

Finanšu ministrija piektdien ziņoja, ka ir gatavs pārstrādāts, kas 1,65 miljardu eiro investīciju vietā nu paredz 1,82 miljardus.

Korupcija joprojām grauj uzticību muitai(1)

Par Terehovas muitas darbinieku masveida aizturēšanu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadības kūtrumu muitas darba sakārtošanā Rolanda Pētersona saruna ar finanšu ministru Jāni Reiru (JV).

Vai ir dzīve pēc pandēmijas?(2)

Valdība lems par līdzekļu piešķiršanu ar Covid-19 krīzi saistīto kompensāciju izmaksai, "Valdība lems par atsevišķu ierobežojumu mīkstināšanu", "Valsts prezidents pauž atbalstu valdības lēmumam pārkārtot Covid-19 drošības pasākumus" – šādi virsraksti ikdienas pārplūdina Latvijas informatīvo telpu.

Pārmaiņu laikmeta gaidās?(1)

Politikas vērotājiem nevar palikt nepamanīta pēdējā laika sarosīšanās Latvijas politikas pīļu dīķī. Gada sākumā jaunas partijas Likums un taisnīgums dibināšanu pieteica pēc dažu domām odiozais nu jau bijušās KPV/LV partijas (tagad – Par cilvēcīgu Latviju) līdzdibinātājs Aldis Gobzems, kura politiskā izturēšanās vairāk atgādina pat ne Saeimas opozīcijas (kuras loceklis viņš aizvien ir), bet "ārpussistēmas" politikas stilu. Kas, starp citu, nu jau gadiem ir "modes kliedziens" pasaulē, sākot ar to pašu Donaldu Trampu.

Politikā ir potenciāls nākt kaut kam jaunam(7)

Par elites nespēju izveidot kompetentu valdību, pašvaldību vēlēšanām un potenciālo sabiedrības nosliekšanos konservatīvisma virzienā Rolanda Pētersona saruna ar sociologu Arni Kaktiņu.

Nāve un politika(3)

Pirms vairākām nedēļām Saeimas Mandātu komisijai sākot skatīt portālā manabalss.lv 10 000 vēlētāju atbalstu guvušo iniciatīvu eitanāzijas legalizēšanai, vairāk pārsteidza ne diskusijas augstajā namā, bet piezemētākā vidē, proti, tviterī. Šķita, ka pēkšņi atkal tiek aktivizēts varbūt ne ļoti daudzskaitlīgs, bet ļoti pašpārliecināts troļļu bataljons, kas pārklājās ar pavisam citu kampaņu decembra beigās, kad premjers Krišjānis Kariņš sāka uzdot sliktus jautājumus par neesošajām vakcīnām labajai veselības ministrei Ilzei Viņķelei.

Veselības nozares vadība ir ministra atbildība(3)

Par Covid-19 apkarošanu, Veselības ministrijas (VM) kļūdām un sociālā dialoga trūkumu Rolanda Pētersona saruna ar Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāju Valdi Keri.

Kolektīvā (bez)atbildība(2)

Beidzot! Šķiet, šādas un līdzīgas izjūtas 18. martā pārņēma daudzus Latvijā, uzzinot, ka ģenerālprokurors Juris Stukāns ir uzdevis veikt pārbaudi, lai izvērtētu ''visus apstākļus, kas saistīti ar vakcīnu pret Covid-19 iegādi un tās rezultātā radušos situāciju''.

Reklāmas politbizness(3)

Valdības sēdē 11. martā vakcīnu nepiegādāšanas nokaitinātais premjers Krišjānis Kariņš uzsprāga: "Es atvainojos, es kļūstu arī dusmīgs. Mēs baigās reklāmas naudas izdodam, bet nevaram 10 000 vakcīnu izvadāt!" Kā uzsver eksperti, sabiedriskajām attiecībām (PR) un reklāmai Kariņa valdība ir tērējusi vairāk nekā jebkura cita. Līdz ar Covid-19 uzliesmojumu radās iespēja šos tēriņus strauji palielināt – "komunicēt ar sabiedrību" un "reklamēt pareizu uzvedību" līdz bezjēdzībai.

Fleksiblā muļļāšanās(22)

Valsts prezidenta pirmdienas vakara intervija LTV salika pa plauktiem dažus aktuālus pieņēmumus, skaidrāk iezīmējot spēles laukumu tiem politiķiem, kuri aizkulisēs kalkulē potenciālās izmaiņas esošajā valdībā vai valdības maiņu.

Kad mērs ir pilns(22)

Valdības maiņa demokrātijā nav pašmērķis. Taču vienmēr pastāv iespēja politiskajai elitei ieklausīties sabiedrības viedoklī un saprast – ''draugi, nav labi!''. Sabiedrības uzticības līmenis Krišjāņa Kariņa valdībai ir kritiski zems.

Morālos kompasus neviens nav atcēlis(71)

Par 7 noteikumiem Jaunā Rīgas teātra aktieriem un skatītājiem, politkorektumu, brīvību un morālo kompasu režisors Alvis Hermanis intervijā Rolandam Pētersonam*.

Jebkuri līdzekļi konkurentu noņemšanai(48)

Par problēmām Latvijas tiesu sistēmā, prokuratūras darbu, skandalozām tiesvedībām un tiesiski politisko morāli Rolanda Pētersona intervija ar Aivaru Borovkovu.

Vairs būs ko atveseļot?(4)

Saskaņošanai Eiropas Komisijā (EK) nupat iesniegtais Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) Latvijas plāns ir izsaucis skarbus komentārus. Šķiet, valdība pagaidām nav spējusi izstrādāt pilnvērtīgu, stratēģiski orientētu un nacionālajām interesēm atbilstošu plānu ANM tā sauktās grantu daļas neizšķērdēšanai pa labi un kreisi. Kā norāda Latvijas Darba devēju konfederācija, nav tapis pats fundaments – proti, "plānoto publisko investīciju atdeves izvērtējums". Kādu pienesumu ANM investīcijas dos Latvijas ekonomikai, kādā veidā uzlabos tās konkurētspēju?