Jānodrošina dienasgaismas minimums
"Sākotnēji nepieciešams tehniskās apsekošanas atzinums, kas pasaka, vai bēniņu pārbūve vispār ir iespējama. Principā tā ir iespējama teju vienmēr, taču atsevišķos gadījumos var prasīt pat visas ēkas pārbūvi, piemēram, ja tiek konstatēts, ka ēkas nolietojums ir 70%, tās būvniecībā izmantotie materiāli ir novecojuši, zaudējuši kvalitāti vai kādi citi faktori neatbilst," skaidro Zīverte.
Ēkas saimniekam jāsaprot, vai pārbūve skars tikai iekštelpas vai arī darbi skars ēkas ārējās daļas, piemēram, tiks veikta jumta pacelšana, pārveide. Atkarībā no tā spēkā ir citi normatīvi un prasības, lai saņemtu saskaņojumu darbu veikšanai.
Jebkurā gadījumā, veicot bēniņu renovāciju un ierīkojot tur dzīvojamās telpas, likums paredz, ka periodā no 22. septembra līdz 22. martam telpā jānodrošina dienasgaismas iekļuve vismaz divarpus stundu diennaktī. Telpā logam ir jābūt attiecībā 1 pret 8 pret grīdas platību. Būvniecības likums nosaka minimālās higiēnas prasības, kas jāievēro. Tādēļ, ja sākotnēji bēniņos logu nav bijis, tie ir jāieplāno. Ar nelielajiem logiem fasādē parasti nav gana, lai nodrošinātu dienasgaismas minimumu. Tie lielākoties paredzēti, lai pildītu dekoratīvas funkcijas vai arī lai nepieciešamības gadījumā kalpotu kā papildu ventilācija.
Jābūvē droši un likumīgi
Ja ēkai bēniņi nav bijuši paredzēti kā dzīvojamā platība, parasti nav tikusi veikta uzmērīšana. Mājas īpašniekam jāpiesaista arhitekts vai būvinženieris, kas šos uzmērījumus veiks – ne tikai pa perimetru, bet mērīs arī griestu augstumu. Būvniecības likums paredz, ka minimālais griestu augstums dzīvojamā telpā ir vismaz divi ar pusi metru.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 19. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!