Mūsdienās, XXI gadsimtā, veterinārmedicīnas iespējas stomatoloģijā ir gluži tādas pašas kā cilvēku stomatoloģijā, apliecina Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Veterinārās klīnikas stomatologs, veterinārās medicīnas doktors, asociētais profesors Agris Ilgažs. "Tās iespējamas gan suņiem, gan kaķiem, bet vienmēr ir jāizvērtē, jo problēma ir žokļa anatomijā. Cilvēkam šķiet – pats tam visam izgājis cauri, viss bijis kārtībā, tātad dzīvniekam arī darīsim tāpat. Bet anatomijas dēļ viss var nebūt izdarāms, jo, piemēram, sunim sakodiens ir 20 reižu spēcīgāks nekā cilvēkam. Sunim ielikts implants vai plomba, bet dzīvnieks tai uzkož, un var izlauzt. Sunim tu neiestāstīsi, ka zobs ir ļoti vājš, ja grauzīsi kaut ko, visticamāk, nolauzīsi. Dzīvnieks jau nākamajā dienā varbūt paķers kādu mantiņu un izlauzīs zobu ārā. Mans darbs un saimnieka ieguldītie līdzekļi vējā," pieredzē dalās vetārsts. Iespējas tātad fantastiskas, bet kad tās vērts un ir lietderīgi izmantot? Par to arī saruna ar zvēru zobārstu.
Ceturtdaļa saimnieku piestrādā
Pirmais, kas pārsteidz ārsta kabinetā – protēžu paraugi. Izrādās, mūsdienās var uztaisīt ortodontisko protēzi sakodiena labošanai arī jauniem dzīvniekiem, kamēr žoklis attīstās. Kad žoklis noformējies, tur ko mainīt jau ir maz cerību. Uzreiz taujāju par cenām – salīdzinot ar cilvēku stomatoloģiju. "Dārgāk, viennozīmīgi. Dārgāk, jo tiek
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 17. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!