Mājdzīvnieks ar spurām
Biologs, firmas Akvaserviss valdes loceklis Jevgēnijs Vetrovs stāsta: "Koi karpas savvaļā nav sastopamas. Pasaulē koi karpu audzēšana un turēšana ir dārga un prestiža lieta. Pie mums koi karpas Cyprinus carpio nez vai kādreiz dzīvos katrā piemājas dīķī, jo tās ir kaprīzākas par citām zivīm, prasa zināšanas un prasmīgas rūpes. Taču zinu, ka daži cilvēki jau nopietni nodarbojas ar šo karpu selekciju un turēšanu arī Latvijā."
Kas ir koi karpas? "Tās dod mieru, kas tik ļoti vajadzīgs mūsdienu cilvēkam. Meditējot pie dīķa vai akvārija, cilvēks atslābinās, aizmirst dienas rūpes. Šīs zivis pazīst saimnieku un tuvojas ūdens malai, jau viņu ieraugot vien. Japānā koi karpas uzskata par mājdzīvniekiem, tām dod vārdus. Šajā valstī ir daudz koi karpu fermu, katra lepojas ar savu vēsturi, koi ir Japānas eksportprece. Vērtīgākos eksemplārus japāņi nepārdod un savus biznesa noslēpumus nevienam neatklāj. Pareizi koptas koi karpas dzīvo pat 25–30 gadus, bet nesen lasīju, ka Berlīnes zoo nomira 60 gadu veca koi karpa. Tātad cilvēks ar savu draugu zivi var nodzīvot kopā pusi vai visu mūžu."
Taču Japāna nav koi karpu dzimtene. Vetrovs apstiprina: "Dekoratīvās karpas nāk no Ķīnas. To vēsture ietiecas tūkstošiem gadu dziļā pagātnē. Savā laikā dižais kņazs Lu vienkāršu karpu uzdāvināja Ķīnas filozofam Konfūcijam (ap 551–479 gadu pirms Kristus dzimšanas) sakarā ar viņa pirmdzimtā nākšanu pasaulē. Karpu ķīniešu valodā sauc li. Aizkustinātais Konfūcijs nosauca jaundzimušo par Li, bet vēlāk viņam deva vārdu Peiju, kas nozīmē "pirmā zivs". Karpa taču ir spēka simbols, jo ir vienīgā zivs, kura spēja pārvarēt Dzeltenās upes ūdenskritumus."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 13. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Es