Neapšaubāmi Lieldienu laikā galvenie ēdieni galdā ir olas un pasha. Olas pagatavot ir vienkārši. Runājot par pashu – šī recepte piedāvā mazāk treknu, taču ne mazāk garšīgu Lieldienu desertu. Vienīgā lieta, ko der atcerēties – ideāli būtu to pagatavot diennakti vai vismaz 12 stundas pirms pasniegšanas, jo šo pashu iebiezina ar želatīnu.
Vēl, gatavojot pashu, der atcerēties – jo treknāks un saldāks biezpiens, jo labāks. Liess un skābens biezpiens pashai tik labi neder.
Ja pashai pievieno žāvētus ābolus, sukādes, tos iepriekš nedaudz pamērcē.
Mandeles visgaršīgākās būs tad, ja tās blanšēsi pats. Katliņā ielej ūdeni, ieber mandeles un uzvāra. Pēc tam nokāš, atdzesē un ar rokām viegli noņem miziņu. Lai mandeles izdalītu eļļu, 15 minūtes 140° C tās cepina cepeškrāsnī. Garšas dēļ šādi ir vērts papūlēties, jo šādas mandeles nevar ne salīdzināt ar veikala blanšētajām mandelēm.
Maiga, mutē kūstoša pasha
Sastāvdaļas: 400 g 9% biezpiena, 12 g želatīna, 100 g cukura, 3 olu dzeltenumi, 1/4 tēk. k. vaniļas cukura, sula no puscitrona, sarīvēta miziņa no puscitrona, 150 g saldā krējuma, sauja žāvētu aprikožu, sauja žāvētu ogu (rozīnes, ķirši, dzērvenes – pēc izvēles), sauja blanšētu un apceptu mandeļu, aptuveni 3 ēd. k. ūdens
1. Biezpienu sablendē.
2. Uzbriedina želatīnu.
3. Ieber katliņā cukuru, pavisam nedaudz pielej ūdeni un vāra tik ilgi, līdz cukurs izkūst.
4. Traukā iesit olu dzeltenumus un kādu laiku puto. Putojot tievā strūkliņā pielej cukura sīrupu. Turpina kārtīgi putot.
5. Saputotajiem dzeltenumiem pievieno biezpienu un sablendē.
6. Pielej citrona sulu, želatīnu un pieliek sarīvētu miziņu. Samaisa.
7. Ļauj masai aptuveni 15 minūtes savilkties istabas temperatūrā.
8. Pa to laiku saputo saldo krējumu.
9. Biezpiena masai pieber izvēlētās žāvētās ogas un mandeles, nedaudz atstājot dekorēšanai, un samaisa.
10. Iecilā biezpiena masā saputotu saldo krējumu.
11. Masu salej bļodā, kurā pirms tam ieklāta pārtikas plēve.
12. Liek ledusskapī un atstāj tur 24 stundas.
13. Kad masa sastingusi, trauku apgāž uz šķīvja, bet plēvi noņem.
14. Pasniedzot dekorē ar iepriekš malā atliktajām mandeļu skaidiņām un žāvētajām ogām.
Ar divu veidu sieru pildītas olas
Sastāvdaļas: 10 olas, 300 g kazas siera, 100 g krēmsiera, 1 ēd. k. majonēzes, naža gals ikru vai kriksis mazsālīta laša, vai vienkārši zaļumi dekorēšanai, rupjmaize
1. Desmit novārītas olas gareniski pārgriež uz pusēm, dzeltenumus izņem.
2. Abus sierus liek blenderī vai ar dakšiņu saspaida. Samaisa ar majonēzi.
3. Pilda tukšās olu pusītes.
4. No rupjmaizes ar glāzi vai cepumu formiņu izspiež aplīšus un uz karstas pannas eļļā apcep.
5. Uz maizes liek olu pusītes. Dekorē pēc vēlēšanās.
Žagariņi
Sastāvaļas: 2 olas, 150 g cukura, 150 g skābā krējuma, 500 g kviešu miltu, 1/2 tējk. sodas, vaniļas cukurs, sāls, 1 l eļļas cepšanai, pūdercukurs pārkaisīšanai
1. Bļodā iesit olas, pievieno cukuru, nedaudz vaniļas cukura un ar mikseri saputo, līdz cukurs izkūst.
2. Olu un cukura masai pievieno 150 gramus skābā krējuma (vai piecas krietnas ēdamkarotes), kas samaisīts ar sodu un sāli pēc garšas. Visu kārtīgi samaisa.
3. Maisot masai pakāpeniski pievieno kviešu miltus. Kad mīkla jau ir kļuvusi tik stingra, ka ar karoti grūti maisīt, turpina to mīcīt ar rokām, līdz izveidojas viendabīgs mīklas klucītis.
4. Galdu nokaisa ar miltiem (lai mīkla nepielīp) un izrullē mīklu plānā kārtā.
5. Ieslīpi, lai iznāk rombi, sagriež četru centimetru platās strēmelēs. Rombam viducī ar nazi nedaudz iegriež, vienu romba galu izver cauri iegriezumam.
6. Katliņā ielej labi daudz eļļas un uz mazas uguns uzkarsē. Liek iekšā žagariņus. Vāra eļļā, līdz tie kļūst zeltaini brūni. Sākumā tie cepsies lēnāk, bet, kad eļļa būs kārtīgi uzkarsusi, vajadzēs darboties tempā, tāpēc vislabāk visus žagariņus satīt jau iepriekš.
7. Tā kā eļļa katliņā ir ļoti karsta, vislabāk žagariņu ielikšanai un izņemšanai izmantot putu smeļamo karoti. Ja tādas nav, var izlīdzēties ar dakšiņu.
8. Kad žagariņi atdzisuši, tos pārkaisa ar pūdercukuru.