Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Iznākusi rakstnieka Jāņa Ūdra grāmata Ivande Kaija. Sievietes dzelme

Apgāds Zvaigzne ABC izdevis rakstnieka Jāņa Ūdra astoto grāmatu Ivande Kaija. Sievietes dzelme, informēja apgāda pārstāvji.

Jāņa Ūdra grāmata Ivande Kaija. Sievietes dzelme stāsta par vienu no Latvijas izcilākajām sievietēm – rakstnieci, publicisti un politiķi, kuras nopelni Latvijas nosargāšanā valsts pirmajos gados joprojām nav pilnībā novērtēti – Ivandi Kaiju (īstajā vārdā Antonija Lūkina, 1876–1942).

Šis ir pirmais Jāņa Ūdra romāns par sievieti, par viņas centieniem ieņemt vīrietim līdzvērtīgu vietu ne vien ekonomiskajā un sabiedriskajā dzīvē, bet arī attiecībās. Mūsdienu lasītājus var pārsteigt fakts, ka Ivandes Kaijas literārie darbi, piemēram, tolaik novatoriskais un skandalozais romāns Iedzimtais grēks (1913), pirms simt gadiem tika dēvēti par pornogrāfijas propagandu.

Jāņa Ūdra romāns vēsta arī par divu spilgtu personību – Ivandes Kaijas un viņas vīra, izcilā ārsta un pētnieka Fēliksa Lūkina – psiholoģisko konfrontāciju, cīnoties par dominējošo lomu ģimenē. Cīņu, kas kļūst nenozīmīga Pirmā pasaules kara un Latvijas Brīvības cīņu kontekstā.

Autors iedziļinājies arī rakstnieces draudzībā ar Raini un Aspaziju, un spēcīgs romāna vektors ir Ivandes Kaijas un Kārļa Ulmaņa platoniskās mīlas stāsts.

Rakstnieks Jānis Ūdris par motivāciju rakstīt šo romānu stāsta: "Antonija Lūkina jeb izcilā publiciste un rakstniece Ivande Kaija mani apbūra ar dedzīgo Latvijas mīlestību. Bermontiādes laikā viņa Sieviešu palīdzības korpusā šuva karavīriem tērpus un mazgāja veļu, publicēja kaismīgus preses rakstus un strādāja Ārlietu ministrijā, pagūstot arī viena rūpēties par trim bērniem. Bet tēvzemes mīlestība paloja pāri sievietes dāsnajai sirdij, un viņa jaunās Latvijas valsts pastāvēšanai viskritiskākajā brīdī vērsās pie savām cilts māsām ar kaismīgo aicinājumu ziedot zeltlietas Tēvzemes aizsardzībai."

Jāņa Ūdra romāns Ivande Kaija. Sievietes dzelme apliecina pielūgsmi sievietes neizsmeļamajai pievilcībai, dvēseles dziļumam un gara spēkam.

Pieejama arī e-grāmata.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

No Paula Bankovska atvadoties(1)

Mūžības ceļos 12. jūlijā pāragri aizsaukts rakstnieks Pauls Bankovskis (10.03.1973–12.07.2020). Šī ziņa Paula tuviniekiem un draugiem šķiet kliedzoši netaisna brīdī, kad vasaras pilnbriedā grāmat...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja