Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Rundāles pils muzeja ceļojošā izstāde Zirgi un zirgošanās Kurzemes-Zemgales hercogistē

Izstāde tapusi Rundāles pils muzejam iesaistoties Eiropas Karalisko rezidenču tīkla projektā Zirgošanās Eiropas galmos (Horsing around European Courts ). Projekts realizēts vairākās Eiropas valdnieku rezidencēs par godu 2024. gada olimpisko spēļu jāšanas sacensībām, kas notika Versaļā.

Stāsts par zirgiem Kurzemes-Zemgales hercogistē (1562–1795) vēsta gan par smagu darbu, gan par bagātību un greznību. No zirgu spēka bija atkarīga ļaužu dienišķā iztikšana kā laukos, tā pilsētās. Labi dokumentēts un līdz mūsdienām saglabājies ir stāsts par tīrasiņu zirgu audzēšanu Ernsta Johana Bīrona (1690–1772) īpašumos. Zirgiem bija būtiska nozīme arī Ketleru dinastijas valdīšanas gados (1562–1737), tomēr tieši hercoga Ernsta Johana personiskās intereses un aizraušanās dēļ Kurzemes-Zemgales hercogiste izcēlās apkārtējo galmu vidū ar lielisku zirgkopību. Vīnes galma sūtnis Krievijas galmā grāfs Ošteins (1693–1742) jokojis: «Kad Bīrons runā par vai ar zirgiem, viņš runā kā cilvēks; bet, kad viņš runā ar vai par cilvēkiem, viņš runā kā zirgs.» Ne visi ieredzēja Krievijas imperatores Annas I favorītu Bīronu, taču pat politiska pretinieka komentārā atklājas hercoga mīlestība pret zirgiem. Zirgi liecināja par īpašnieka statusu un labklājību, kuplināja galma pasākumus un bija vērtīga dāvana draugiem un labvēļiem.

Izstādē apkopoti un attēlos atspoguļoti daudzi interesanti fakti par zirgiem, staļļiem un ķēvnīcām, par to, cik darbinieku strādāja hercoga lielajos staļļos Jelgavā, kādi bija staļļi hercoga Ernsta Johana un viņa dēla hercoga Pētera laikā, kādas rases zirgi viņiem piederēja, kādas bija zirgu audzēšanas un vairošanas tradīcijas, kāda nozīme bija zirgiem galma ceremonijās un izpriecās.

Izstādes grafiskais un telpiskais dizains ir tapis divu mākslinieču – Līgas Beļakienes un Tatjanas Raičiņecas – sadarbībā. Izstādes tehnisko realizāciju īstenojis uzņēmums “Dekorāciju darbnīca”, iesaistoties Rundāles pils muzeja darbiniekiem. Līdz 28. februārim izstāde bija apskatāma Rundāles pils muzejā un Ventspils muzejs ir pirmā vieta, ar kuru sākas izstādes ceļojums.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kur?

Ventspils muzejs. Livonijas ordeņa pils, Jāņa iela 17

Kad?

7. marts – 7. aprīlis

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja