Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies

Zināma Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps programma

No 7. līdz 13. novembrim, īsi pirms Latvijas simtgades svinībām, kinoteātrī Splendid Palace norisināsies nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums – Nacionālā kino balva Lielais Kristaps, informēja balvas pārstāve Signe Valtiņa.

Nedēļas laikā skatītājiem būs iespēja vienkopus noskatīties izcilu Latvijas jaunāko filmu izlasi - visas balvai nominētās filmas, jaunu filmu pirmizrādes, studentu filmas, bērnu filmas, tikties ar filmu autoriem un piedalīties radošajās darbnīcās.

7. novembrī plkst. 18.30 kino Splendid Palace Lielajā zālē notiks festivāla atklāšana ar seansu par godu Lielā Kristapa mūža balvas laureātiem - LU profesoram, žurnālistam, kino kritiķim un filmu scenāriju autoram Ābramam Kleckinam un scenāriju autoram, vienam no vērīgākajiem kino procesa vērtētājiem Latvijā Mikam Savisko. Abi kungi uzskatāmi par spilgtākajiem Rīgas poētiskā dokumentālā kino teorētiķiem un popularizētājiem Latvijā un pasaulē, kas devuši arī nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kino izglītībā.

8. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Ginta Grūbes dokumentālā filma Lustrum, kas veidota sadarbībā ar scenārija līdzautori Sanitu Jembergu un vēsta par čekas metodēm un VDK aģentiem Latvijā. Šajā pašā dienā Cafe Film Noir notiks grāmatas Zudušie kinoteātri (Jumava) atvēršana, kam sekos vācu režisora Duglasa Volfšpergera dokumentālās filmas seanss Bellaria – kamēr esam dzīvi!

Savukārt 9. novembrī notiks režisora Kristiana Riekstiņa debijas filmas Eva pirmizrāde. Filma nominēta Lielā Kristapa konkursa kategorijā Labākā īsmetrāžas filma. Filma vēsta par jaunu sievieti Evu, kas pēc ugunsnelaimes un gāzes eksplozijas dzīvoklī pārceļas uz nomaļu brīvdienu māju kopā ar eksplozijā cietušo kopjamo vīru Robertu. Mājā sākt notikt dīvainas un mistiskas lietas, filmai iegūstot psiholoģiska trillera aprises. 2018. gada pavasarī Eva jauno talantu kategorijā tika atlasīta Starptautiskā Kannu kinofestivāla tirgus skatei.

Holivudas kino cienītāji aicināti uz Cafe Film Noir, kur risināsies kino kritiķes Ditas Rietumas saruna ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu (Rutanya Alda), Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps starptautiskās žūrijas pārstāvi. Sarunā tiks izmantoti fragmenti no filmām ar aktrises piedalīšanos. Pazīstamākā filma ar aktrises piedalīšanos ir Briežu mednieks (Deer Hunter) (1978), kas saņēmusi Oskaru.

Bērniem un ģimenēm veltīta Lielā Kristapa programma gaidīs skatītājus 10. un 11. novembrī. Mazie skatītāji kopā ar vecākiem, vecvecākiem vai draugiem divos rīta seansos varēs noskatīties filmas Paradīze 89, Bille, Turpinājums un citas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās pirms filmām.

11. novembrī, Lāčplēša dienā, pirmizrādi piedzīvos Ludmilas Ikeres dokumentālā filma 100 gadi esības vējos par 16 Latvijas vienaudžiem, viņu skarbo pieredzi 100 un vairāk dzīves gadu laikā, spēju pārvarēt grūtības, viņu atmiņu stāstiem, skatu uz šodienu un vēlējumiem Latvijas nākotnei. 11. novembrī varēs noskatīties arī sešas Latvijas koda filmas, tostarp Armanda Zača filmu Terapija par 30 gadus jauna vīrieša centieniem ieviest savā dzīvē radikālas pārmaiņas, Toma Upīša Sencis – veltījumu visiem bērniem, kas auguši bez viena no vecākiem, Lienes Laviņas-Kalnaellas Dabas liegums – Zilaiskalns par sabiedrības zinātkāres un kultūrvēstures mijiedarbību un citas. Vēl šajā pašā dienā notiks Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas retrospekcija un ārpuskonkursa pirmizrāde Spertāla Kapričo – vēstījums par Arvīda Spertāla (1897-1961) dzīvi, devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī, kā arī vēsturiskajiem notikumiem, kas ietekmēja viņa dzīvi.

Lielā Kristapa kulminācija – festivāla noslēgums un apbalvošanas ceremonija notiks pirmdien, 12. novembrī kino Splendid Palace. Skatītājiem būs iespēja to vērot klātienē, iegādājoties biļetes, vai Latvijas televīzijas tiešraidē.

Jau pēc festivāla noslēguma 13. novembrī skatītāji aicināti uz vēl vienu ārpuskonkursa pirmizrādi –  režisora Mārtiņa Grauda dokumentālo filmu par mākslinieku Miķeli Fišeru, mēģinājumu saslēgties ar trauslo mākslas darba radīšanas brīdi.

Uz visiem Lielā Kristapa filmu seansiem un pasākumiem biļetes pieejamas kinoteātra Splendid Palace kasēs no 31. oktobra. Īpašiem kino cienītājiem piedāvājam atlaides – pērkot 3 un vairāk biļetes, dažādās cenu kategorijās tās būs iespējams iegādāties lētāk. Tāpat kā ik gadus, atlaides būs pieejamas gan skolēniem, gan studentiem, gan senioriem, gan arī ģimenēm. Savukārt uz grāmatas Zudušie kinoteātri atvēršanu 8. novembrī, tikšanos ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu 9. novembrī un Rīgas dokumentālā kino skolas retrospekciju 11. novembrī ieeja ir bez makas.

 

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja