Es to vairāk uzskatu nevis par personālizstādi, bet par intervenci muzeja vēsturiskajā ekspozīcijā, lai papildinātu to ar laikmetīgu saturu, – par savu jaunāko projektu Kustīgā fotogrāfija Latvijas Fotogrāfijas muzejā stāsta fotogrāfe Vika Eksta. Šo "iejaukšanos" Mārstaļu ielas namā vizuālā māksliniece ir veikusi ar animētiem "gifiem", kuru uzmanības centrā ir muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā esošie priekšmeti, sākot no dagerotipiem, kas ir uzņemti XIX gadsimta 50. gados.
Ar kustīgo fotogrāfiju Vika Eksta aizrāvusies pirms diviem gadiem. Pagājušā gadsimta 80. gados izgudrotais attēlu formāts gif tagad ir kļuvis par īstu hitu interneta lietotāju vidū un neatņemamu viņu saziņas sastāvdaļu. Mākslinieces daiļradē animētie "gifi" ir ienākuši nejauši. "Es vienkārši fotografēju savus pašportretus ar digitālo kameru, kas uzņem piecus kadrus sekundē, un sapratu, ka tie ļoti labi izskatās tieši sekvencē," sarunā ar KDi paskaidro fotogrāfe.
Pēc tam Vika Eksta ir sākusi iedziļināties un eksperimentēt ar šo formātu. "Mani interesē pētīt, kā iekustināt detaļas statiskā kompozīcijā," atzīst māksliniece. Ar animēto "gifu" palīdzību savā jaunākajā projektā viņa reflektē par fotogrāfijas medija un tehnikas attīstību. Vika Eksta ir radījusi arī interaktīvu tiešsaistes izstādi Snakes and Ladders, kas ir aplūkojama vietnē www.anmgallery.com. Šajā kustīgo fotogrāfiju stāstā māksliniece ir izmantojusi mēmā kino paņēmienu ar teksta iestarpinājumiem.
Kino manikīrs
Kino Vikai Ekstai nav svešs. Viņa ir ieguvusi bakalaura grādu Latvijas Kultūras akadēmijas Audiovizuālās kultūras studiju programmā, taču nav tikusi maģistrantūrā. "Labi vien ir, jo viss, kas notiek, notiek uz labu, bet ne vienmēr to saproti uzreiz," atklāj māksliniece. Viens no viņas pasniedzējiem ir bijis fotogrāfs Andrejs Grants. Pēc studiju beigām māksliniece ir sākusi darboties viņa vadītajā fotoskolā tehniskās jaunrades namā Annas 2. "Daudz fotografēju, attīstīju filmiņas," atceras Vika Eksta, kura pirmos panākumus ir guvusi ar fotogrāfiju sēriju Dievs, Daba, Darbs.
Kino mākslinieces darbībā ienāk ar pastāvīgu regularitāti. Pirms vairākiem gadiem viņa ir piedalījusies kinofilmu restaurēšanas praksē Amsterdamā un Vīnē. "Tas ir ļoti smalks darbs – līdzīgi kā taisīt manikīru," salīdzina Vika Eksta. Kopā ar kolēģi fotogrāfu Pauli Jakušonoku viņa ir iesaistījusies režisora Ivara Tontegodes dokumentālās filmas Knutifikācija uzņemšanā (filma vēsta par dzejnieku un atdzejotāju Knutu Skujenieku) un iemūžinājusi tās tapšanas gaitu.
Galu galā Vika Eksta ir kļuvusi par vienu no dokumentālās filmas operatorēm, kad radusies nepieciešamība uzfilmēt galvenā varoņa portretus, kas tapuši vairākās fotosesijās. "Ja tavs modelis ir atsaucīgs un interesants, vienmēr ir jautri," uzsver māksliniece. Ar portretu fotografēšanu viņa labprāt nodarbotos vairāk. "Es to daru par maz. Man tas patīk, jo tu fotografē ne tikai cilvēku, bet arī attiecības, kas tev ar viņu izveidojas."
Putekļi un zelts
Māksliniece ir piedalījusies dažādās rezidencēs ārpus Latvijas. Pagājušajā gadā viņa trīs nedēļas pavadīja Kairā – ISSP skolas rīkotajā rezidencē galerijā Townhouse. Tās iespaidā Vika Eksta ir radījusi videodarbu Dust and Gold, kas ir subjektīvs ieskats pagātnes un tagadnes arhivēšanas tendencēs. "Es labprāt braucu un piedalos, bet ne pārāk bieži, jo man patīk būt mājās un strādāt ar vietējām tēmām, kuras, kā man šķiet, es nedaudz saprotu," stāsta fotogrāfe.
Patlaban Vika Eksta veido nākamo projektu – fotogrāfiju sēriju par Velnezeru jeb Čertoku, kuru Krāslavā dzimusī māksliniece zina kopš savas bērnības un kurš pēdējos gados ir kļuvis par iecienītu tūrisma objektu tiem cilvēkiem, kuri ir aizrāvušies ar dažādiem mītiem. Runā, ka Velnezers esot veidojies meteorīta krāterī, tajā nedzīvojot zivis un tas neaizsalstot.
"Aizsalst, aizsalst," apstiprina Vika Eksta, kurai doma par šādu projektu ir radusies 2015. gada ziemā, kad viņa pastaigājās gar ezera krastu. Viņas mērķis ir nevis graut, bet izbaudīt mītus. "Ja tu gribi graut mītus, ir jābūt konkrētai idejai, par ko tu cīnies, bet man tādas nav," atzīst fotogrāfe, kura mājaslapā www.vikaeksta.com ir publicējusi vasaras fotogrāfijas ar Čertoku un atgriežas šajā vietā vēl un vēl, jo vienā reizē nevar ieraudzīt visu.
Vika Eksta
Izstāde Kustīgā fotogrāfija
Latvijas Fotogrāfijas muzejā līdz 11.XI