Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Izstādē Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām notiks ekskursija ar kuratori un māksliniekiem

Sestdien, 26. septembrī, plkst. 18 izstādē Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām norisināsies ekskursija ar tās kuratori Augusti Petri un māksliniekiem Krišjāni Elviku, Annemariju Gulbi, Madaru Kvēpu, Alisi Sondori, Jāni Šneideru un Miķeli Mūrnieku. Ekskursijā bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička 4. stāvā būs iespēja uzzināt vairāk par izstādes ieceri un tās īstenošanas procesu, kā arī mākslinieku izveidotajiem darbiem, informēja izstādes producente Lāsma Goba.

Izstādē Sintēze. Īstenības pētīšana caur kustību, attīstību un pretrunām kuratore Auguste Petre dalībai aicinājusi septiņus jaunākās paaudzes māksliniekus Ainu Bikši, Krišjāni Elviku, Annemariju Gulbi, Madaru Kvēpu, Alisi Sondori, Jāni Šneideru un Miķeli Mūrnieku, piedāvājot viņiem pārskatīt mūsdienu vizuālajā mākslā mazāk pētītus politiskos jēdzienus - totalitārismu un totalitāti. 

Latīņu valodas vārds "totus" jeb "totalis" laika gaitā mainījies, pamatā saglabājot ideju par totalitāti kā visaptverošu lielumu, kopību, pilnību. Izstādes koncepcija balstīta totalitātes jēdziena vēsturiskajā izpētē, īpašu uzmanību vēršot Georga Vilhelma Frīdriha Hēgeļa dialektiskās filozofijas skatījumam.

Jaunākā mākslinieku paaudze ir pirmā, kas dzimusi pēc Padomju Savienības sabrukuma, un tas ir liels izaicinājums jaunajiem autoriem apskatīt šos jēdzienus attālināti, ņemot vērā līdz šim pastāvošos uzskatus par to nozīmi. Kuratore, veidojot šo izstādi, ir domājusi par 20. gs. 90. gados izveidojušos īpašo stāvokli, kas emocionāli, mentāli un saimnieciski ietekmējis postpadomisko Latviju. Distance no piederības Latvijai, kas ir Padomju Savienības sastāvā, paver iespējas pagātnes procesus uzlūkot no svaiga skatu punkta.

Auguste Petre izstādes dalībniekiem uzdod jautājumu - kā totalitāte idejiski realizējas 21. gadsimtā? Šādā veidā mākslinieki ir lūgti atspoguļot savu izpratni par iepriekš minētajiem terminiem, pieļaujot to, ka mākslinieciskās refleksijas var būt atšķirīgas.

Izstādes nosaukums, līdzīgi kā pati tēma, spēlējas ar atšķirībām nozīmju uztvērumos. Mūslaiku valodā pieņemts, ka vārds "sintēze" paskaidro visdažādākās lietas, taču kā ideja tas ir cieši saistīts ar hēgelisko dialektiku, kur tiek izmantots par skaidrojošo metodi tēzes un antitēzes pretrunu atrisināšanai. Šajā gadījumā kuratores izvirzītais jautājums uztverams kā tēze, savukārt mākslinieku atbildes uz to - antitēze. Pati sintēze izstādē kļūst pilnvērtīga tikai saskarsmē ar skatītāju.

Izstāde bijušās tekstilrūpnīcas Boļševička 4. stāvā apskatāma līdz 9. oktobrim no trešdienas līdz sestdienai plkst. 15-20.

Izstāde tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja