Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +27 °C
Daļēji saulains
Otrdiena, 23. jūlijs
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Latviju Venēcijas biennāles 60. Starptautiskajā mākslas izstādē pārstāvēs māksliniece Amanda Ziemele

Kultūras ministrijas (KM) rīkotajā atklātajā konkursā par Latvijas ekspozīcijas koncepciju un īstenošanu 2024. gadā gaidāmajā Venēcijas biennāles 60. starptautiskajā mākslas izstādē sešu pieteikumu vidū žūrija par atbilstošāko ir izraudzījusies mākslinieces Amandas Ziemeles darba Ak, diena, ak, nakts, tas ir tik brīnišķīgi dīvaini, un tāpēc kā svešinieks sveicini to* metu, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Latvijas paviljonu veidos kultūras projektu aģentūra Indie un poļu izcelsmes kurators Adams Budaks, mākslas biedrības Kestner Gesellschaft (Hanovere, Vācija) direktors.

"Tā ir Amandas Ziemeles no jauna definētā glezniecība kā krāšņa neregulāras ģeometrijas un organisku apjomu telpiska ekstravagance. Iztēlotu tikšanos un salauztu atmiņu telpa, kas aktīvi attīstās un atklājas nekontrolētā ritmā un spriedzē, tā orķestrē formas tapšanas rituālu, kosmiskās daudzdimensionalitātes svētkus, iestudētus vēsturiskā mantojuma šaurajās četrās sienās. Ekspozīcijas idejas un koncepcijas centrālā naratīva pamatā ir angļu skolotāja un teologa Edvīna Abota novele Plakanzeme. Izdomāts stāsts vairākās dimensijās (Flatland. A Romance of Many Dimensions), ko rakstnieks publicējis 1884. gadā ar pseidonīmu Kvadrāts.

Šis klasiskais zinātniskās (vai, kā daži to dēvē, "matemātiskās") fantastikas darbs, daļēji ģeometrijas mācību stunda, daļēji – sociāla satīra, rotaļīgi tiecas paplašināt savu lasītāju iztēli ārpus katra "dimensionālo aizspriedumu" nospraustajām robežām. Ļāvusies teksta hipotēzēm par ceturto un vēl tālākām dimensijām, māksliniece pieņem izaicinājumu – izpētīt tā aktualitāti šodien, transformējot šo pasaules modeli," vēstīts meta pieteikumā.

Metu konkursa pieteikumus vērtēja žūrija Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktores Māras Lāces vadībā, un tajā darbojās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) prorektore Antra Priede, LNMM izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule, māksliniece un mākslas kritiķe Rasa Jansone, māksliniece Maija Kurševa un mākslas kolekcionārs, mākslas centra Zuzeum dibinātājs Jānis Zuzāns.

"Projekta piedāvājumā saskatāma mentāla sasaiste ar Latvijas mākslas mantojumu no saturiskā, emocionālā un formālā aspekta. Tomēr vēstījums ir īsteni laikmetīgs, piedāvājot skatīt glezniecības mediju no pavisam cita aspekta, iezīmējot tā suverēno vietu šodienas mākslas procesos. Mākslinieciskais risinājums uzrāda individuālu rokrakstu un izteiksmes veidu, kas nepārprotami spēj uzrunāt auditoriju. Glezniecība un tās valodas izprašana mākslinieces darbībā parādās kā atbrīvojošs performatīvs akts, kas tiek realizēts polifoniskās telpas brīnumā un balstīts telpas, objektu un skatītāju attiecībās un mijiedarbībā," meta izvēli komentē žūrijas komisijas priekšsēdētāja M. Lāce.

Žūrijas komisijas locekle, LMA prorektore A. Priede par metu konkursa uzvarētāju saka: "Projekta koncepcijas poētiskā daba pārliecina un izaicina ar savu oriģinalitāti, sniedzot izsmeļošu ieskatu tematiskajā pieteikumā un tā pavedienos. Aktualizēta glezniecības medija laikmetīgā koncepcija, kas turpina vienlaicīgi tradīcijas izzināšanu un nākotnes perspektīvas modelēšanu. Ekspozīcijas koncepcijas saturs un vēstījumi atspoguļo Latvijas laikmetīgo mākslu tradīcijas turpinājumu novatoriskā veidā."

"Šis ir vienīgais projekts, kas patiešām ticamā veidā piedāvā dziedināšanas iespējamību, caur humoru, caur vieglumu – un tomēr ar pašu nopietnāko attieksmi pret glezniecību kā tā saucamo "klasisko" mediju, kas ilgu laiku (piemēram, padomju laikos) Latvijā bija goda vietā. Tādējādi Amanda līdzdarbojas ar ne tikai pasaules nepārejošo interesi par glezniecību – viņa savdabīgā un svaigā veidā komentē Latvijas kā gleznotāju valsts statusu," savu viedokli pauž žūrijas komisijas locekle, māksliniece Rasa Jansone.

Otro vietu žūrijas vērtējumā ieguvusi biedrība Kim? un projekts Watery Day’s Eye/Ūdeņaina dienas actiņa (projekta autori Zane Onckule un Indriķis Ģelzis), savukārt 3. vietu ieguvusi biedrība Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un projekts Mirumiri (autori mākslinieks Viktors Timofejevs, kuratore Andra Silapētere, arhitekte Līva Kreislere). Kopā konkursā tika iesniegti 6 pieteikumi.

Venēcijas biennāles 60. Starptautiskā mākslas izstāde ar nosaukumu Foreigners Everywhere (izstādes kurators: Adriano Pedrosa) norisināsies no 2024. gada 20. aprīļa līdz 24. novembrim.

Latvijas dalību 60. Venēcijas mākslas biennālē finansē Latvijas valsts Kultūras ministrijas personā un mākslas kolekcionārs, mākslas centra Zuzeum dibinātājs Jānis Zuzāns saskaņā ar 2018. gadā noslēgto vienošanos par atbalstu Venēcijas starptautiskās mākslas biennāles Latvijas paviljona ekspozīcijas veidotājiem – ziedojuma līgums paredz līdzfinansējumu trīs Latvijas ekspozīciju veidošanai.

2022. gadā notikusī 59. Venēcijas biennāle pulcēja vairāk nekā 800 000 mākslas interesentu no visas pasaules. Latviju tajā pārstāvēja mākslinieču duets Skuja Braden ar darbu Tirgot ūdeni upes malā, Latvijas paviljonu veidoja biedrība Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs un kuratores Andra Silapētere un Solvita Krese.

 

*O day and night, but this is wondrous strange. And therefore as a stranger give it welcome. Nosaukumā izmantotas/interpretētas rindas no Viljama Šekspīra lugas Hamlets, kas atrodamas Edvīna Abota noveles Plakanzeme. Izdomāts stāsts vairākās dimensijās (Flatland. A Romance of Many Dimensions) drukas izdevuma titullapā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja