Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Otrā Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle atklāj norises vietas

Otrā Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA2) uz tās piecu mēnešu norises laiku iemājos kādreizējā kravas ostā Andrejsalā Rīgā, kā arī bijušajā arhitektu savienības vasarnīcā Jūrmalā, portālu Diena informēja pasākuma organizatori.

Vadoties pēc kuratores Rebekas Lamaršas-Labelas koncepta, izraudzītās vietas atspoguļo dažādus Rīgas un tai pieguļošo teritoriju kultūras un arhitektūras vēstures aspektus, un izteikti industriālo pilsētas daļu pretnostata idilliskajai Jūrmalas pilsētai. Papildus biennāles aktivitātes norisināsies arī vairākos restorānos. Kopumā RIBOCA2 aptvers 178 254 kvadrātmetru plašu teritoriju. 

RIBOCA2 galvenā norises vieta izvietota Andrejsalas teritorijā - Rīgas rajonā, kas aizņem 15 hektāru plašu teritoriju un agrāk izmantota kā tirdzniecības osta Daugavas krastā. Aptverot gan Andrejsalas āra teritoriju, gan iekštelpas, izstāde veidos dialogu ar apkārtējo industriālo vidi – pamestām elektrostacijām, ostām, noliktavām, industriālajiem klajumiem, angāriem un dzelzceļu. Teritorija šobrīd atrodas pārmaiņu posmā un, saglabājot industriālo vēsturi, tā cer uz potenciālu atdzimšanu. Andrejsalas konteksts aicina iztēloties jaunus veidus pasaules apdzīvošanai, sevišķi laikā, kad tik daudz, apkārt notiekošais, liecina par nepieciešamām pārmaiņām.

Biennāle aicinās apmeklētājus gan burtiski, gan metaforiskā veidā, iepazīt atklājumus, kas mijiedarbojas ar eksistējošo Andrejsalas ekosistēmu, veidojot jaunas attiecības ar esošo vidi. Ceļojums sākas ar Bridžitas Polkas performatīvo darbu, balansējošo akmeņu instalāciju, pēcāk apmeklētāji atklāj dārzu, kas izveidots sadarbībā ar Viju Eniņu, līdz nonāk pie Ugo Rondinona instalācijas Life Time, pie Heinca Franka monumentālās instalācijas un Līnas Lapelītes ūdenī izvietotā darba. Ceļojums noslēdzas biennāles centrālajā ēkā  – 18 000 kvadrātmetru plašajā trīsstāvu namā Daugavas krastā, kurā savulaik atradusies noliktava.  

Atverot šo plašo, gadiem publiski nepieejamo teritoriju, RIBOCA2 paver iespēju kolektīvās nākotnes ainu apcerēšanai. Ieeja parka teritorijā būs bez maksas, tāpat arī bez maksas varēs apmeklēt publiskās programmas telpu galvenajā norises ēkā, kā arī bibliotēku, kafejnīcu un bāru. 

Otrā biennāles norises vieta atrodas Jūrmalā - tā ir koka dzīvojamā māja, ko ieskauj dārzs un  tā ir bijusi Arhitektu savienības vasarnīca. Ēka atrodas Dzintaros un tajā norisināsies mākslinieka Pāvela Althamera projekts Vēstniecība, kurš kopā ar Bruklinā dzīvojošo čellistu Džeikobu Koenu un Baltijas reģiona māksliniekiem un mūziķiem, atklās Jūrmalas rezidenci.

Atklājot kuratores konceptu viss reizē zied arī ārpus izstādes norises vietām paredzēta sadarbība ar 3 restorāniem un to pavāriem – Mazā Terapija, Casa Nostra un 3 Pavāru restorānu. Katrs restorāns atklās savu redzējumu par RIBOCA2 koncepciju, ļaujot iepazīt biennāles vēstījumu caur veģetāru ēdienu. Kosmiski ritmi, vietējie produkti, sezonālās krāsas un gadskārtu kalendārs – tie ir tikai daži no šefpavāru piedāvātajiem konceptiem, kas izpaudīsies kādā no ēdieniem vai visā ēdienkartē. Pusdienu un vakariņu piedāvājumi restorānos būs pieejami visas biennāles laikā, tā veicinot RIBOCA2 klātbūtni pilsētā.

Rolands Rēmā un Laura Linsi ir RIBOCA2 vadošie arhitekti, līdztekus vadošajai kuratorei Rebekai Lamaršai-Vadelei. viņi piedāvātais izstādes risinājums tika izvēlēts novērtējot tā saderību ar biennāles kuratores konceptu – arhitektu mērķis bija radīt biennāli, kas harmoniski iekļaujas apkārtējā vidē un kas izmanto dabiskos materiālus, kā arī vidē atrastus priekšmetus un pārstrādātos materiālus. Arhitekti iedvesmojušies no vēsturiskajiem mēģinājumiem kartēt nezināmas teritorijas un ilustrēt to raksturu un potenciālu, jēdzienu "atklājums" gradējot augstāk par ekspluatīvo "kolonizācijas" praksi. 

The Laboratory of Manuel Bürger kopā ar RIBOCA2 radījuši vizuālo identitāti, kas ar rotaļīga dizaina un komunikācijas izteiksmes līdzekļu palīdzību atklās biennāles programmu. Koncepts lūko radīt jaunas saiknes starp mākslas darbiem, dalībniekiem un skatītāju iztēli, kā arī pavērs iespēju biennāles laikā tuvplānā aplūkot Rīgu un Jūrmalu un mudinās aizdomāties par izstādes kolektīvo aspektu. 

RIBOCA2 pulcēs vienkopus 46 starptautiskus un vietējos māksliniekus un kolektīvus, kuru vizionārie darbi izaicina un paplašina tradicionālās mākslas definīcijas.

Pilns mākslinieku saraksts šeit

 

 

 

 


Seko līdzi aktuālajam arī notikumam veltītajā Diena.lv sadaļā

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja