Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

RIXC galerijā notiks jauno mediju mākslinieču izstāde Pazudušas kodā

RIXC galerijā Rīgā, 2. augustā, plkst. 17 tiks atklāta izstāde Pazudušas kodā, kurā piedalās trīs jauno mediju mākslinieces – Ieva Vīksne, Līga Vēliņa un Milda Ziemane, informēja RIXC projektu vadītāja Agnese Baranova.

Kaut arī izstādes darbi ir radīti visdažādākajos digitālajos medijos, tos vieno jauno mākslinieču kopīgā interese par algoritmiem un kodu – datu estētiku, iespējām jaunu mākslas formu radīšanā un kultūras transformāciju. Mākslinieces ir studējušas jauno mediju mākslu Liepājas universitātē, apgūstot prasmes strādāt ar jaunākajām digitālajām tehnoloģijām un izmantot tās tādu mākslas darbu radīšanā, kas kritiski un padziļināti aplūko tehnoloģiju ietekmi uz mākslu, kultūru un sabiedrību.

Izstādē Pazudušas kodā mākslinieces Ieva Vīksnes galvenie mediji ir virtuālā realitāte un smadzeņu viļņu lasīšanas tehnoloģijas, māksliniece ir radījusi interfeisu, ar kura palīdzību skatītājs var navigēt virtuālajā telpā, izmantojot biometriskos impulsus. Līgai Vēliņai galvenais mākslas materiāls ir dati, ar kuru palīdzību ir radītas mākslinieciskas un dinamiskas vizualizācijas par Latvijas un pasaules iedzīvotāju skaita izmaiņām ilgākā laika periodā. Savukāt skaņas mākslinieces Mildas Ziemanes mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis ir mākslīgi ģenerēta skaņa, kas tiek izmantota sintētiskas skaņas ainavas radīšanā, risinot attiecības starp dabisko un sintētisko, tehnoloģijām un dabu.

Virtuālās realitātes mākslas darbā SYNK IN Ieva Vīksne izmanto biometriskos datus mākslas kontekstā – smadzeņu viļņus lasošās ierīce tiek izmantota kā interfeiss, kas ļauj skatītājam navigēt mākslinieces radītajās virtuālājās telpās. Izmantojot savus smadzeņu impulsus, skatītajam būs iespēja “iegremdēties” gan virtuālajā ūdenī, gan prāta dzīlēs. Pieredzot šķietamu kontroli pār notiekošo procesu, būs dota iespēja izmēģināt, cik veiksmīgi skatītājs spēj kontrolēt sava prāta plūdumu.

Datu vizualizācijas mākslas darbā Borderlines I, II Līga Vēliņa pretnostatī lokālos un globālos populācijas datus. Atsaucoties uz mūsdienu vizuālās kultūras tendenci vizualizēt eksistenci un, jo īpašo vizualizēt to, kas nebūt nav vizuāls, māksliniece izmanto vizualizācijas paņēmienus un hiperbolizētas varbūtības, lai atspoguļo cilvēku kā fragmentu no “lielo datu” kopuma. Māksliniece pēta, kādas izmaiņas norisinās kartes robežās, ja tiek mainīti vispārpieņemtie, ģeogrāfiskie nosacījumi. Proti, māksliniece vizionē to, kā izzūd mūsu valsts robežas, pieņemot, ka katrs, kas emigrē vai mirst, paņem līdzi mazu daļiņu Latvijas kartes. Pretnostatītie globālie dati ataino, kā pasaules populācija aug lielā ātrumā, kamēr mūsu zemes robežas lēnām izzūd.

Savukārt Milda Ziemane skaņas instalācijā Atjaunojamība gan ar SuperCollider datorprogrammu, gan analogo mūzikas instrumentu palīdzību mākslīgi ir radījusi dabas objektiem līdzīgas skaņas, kas nav tieši atkarīgas no faunas un floras radītiem stimuliem. Apmeklētajam ir iespēja, izmantojot “dziļās klausīšanās” pieredzi, iegremdēties tādā akustiskā realitātē, kas ir autentiska, bet nav dabiska. Padarot sintētisko un mākslīgi ģenerēto autentisku dabiskajam, māksliniece vēlas akcentēt globālo ekoloģisko problemātiku, kas saistīta ar vispasaules urbanizāciju, un dabiskās akustiskās telpas izzušanu.

Mākslinieces vieno ne tikai interese par kodu, bet arī kopīgas studijas – visas mākslinieces ir nesen beigušas Jauno mediju mākslas programmu Liepājā. Ieva Vīksne šogad ieguvusi bakalura grādu jauno mediju mākslā Liepājas Universitātē, pirms tam studējusi vēsturi Latvijas Universitātē, apguvusi fotogrāfiju  Andreja Granta studijā, ISSP programmā, un šobrīd strādā Mākslas pētījumu laboratorijā Liepājā. Līga Vēliņa arī šogad ir beigusi Jauno mediju mākslas bakalaura programmu Liepājas Universitātē un šoruden uzsāks maģistra studijas Latvijas Mākslas Akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Milda Ziemane šogad absolvēja Jauno mediju mākslas maģistratūru Liepājas Universitātē, aktīvi darbojas skaņu mākslā, piedalās izstādēs un festivālos Latvijā un ārpus tās.

Izstādes kuratori Rasa Šmite un Raitis Šmits.

Izstādes Pazudušas kodā atklāšana notiks 2. augustā plkst. 17, RIXC galerijā Lenču ielā 2. Izstāde apskatāma – līdz 21 . septembrim.

Top komentāri

trusis nejaukais
t
kkaadi kakjiishu murgi. driizaak pazudushas kodienaa..
Skatīt visus komentārus

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja