Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 29. decembris
Solveiga, Ilgona

No dzirkstelēm iedegas liesma. Piektdien, 6. maijā, Rīgā uzstāsies grupa Sparks

Iepriekšējā viesošanās reizē Rīgā neiegriezušies, popmūzikas klasiķi Sparks šoreiz uzstāsies Hanzas peronā 2020. gada albuma turnejā, bet uz veciem hitiem arī varam cerēt

Ārzemju populārās mūzikas lielo onkuļu šīgada lavīnas pirmais vilnis Latvijā ir klāt – piektdien, 6. maijā, Hanzas peronā uzstāsies duets Sparks. Nekautrēšos apgalvot, ka tā ir visu laiku visasprātīgākā muzikālā apvienība, kuras garajā diskogrāfijā atradīsiet saknes vai jebkuram mūsdienu mūzikas virzienam neatkarīgi no tā, ko kurā brīdī uzskatām par mūsdienām. To pat nevar saukt par muzikālo apvienību, jo abiem dalībniekiem nebija vajadzīgs nekāds īpašs zvaigžņu stāvoklis vai apstākļi, lai satiktos, – dziedātājs Rasels un taustiņinstrumentālists Rons Maels ir brāļi. Ir cilvēki, kuriem Sparks kļuva par atklājumu pērn pēc franču režisora Leo Karaksa filmas Anete noskatīšanās: Rasels un Rons šai rokoperai sarakstījuši ne tikai skaņas celiņu, bet arī scenāriju – pirms kļuva par Sparks, abi studējuši kino Kalifornijas Universitātē, bet tas bija vairāk nekā pirms piecdesmit gadiem, kuru laikā viņi kā mazas etīdes ar izteiktu dramaturģiju ir būvējuši savas dziesmas.

Dziesmiņa par popularitāti

Kā jau daudziem mūzikas mīļotājiem šaipusē, arī mana pirmā iepazīšanās ar Sparks notika 1983. gadā, klausoties radioraidījumu Būsim pazīstami, kurā Arvīds Mūrnieks atskaņoja dziesmu Popularity. Šis lieliskais tolaik aktuālā jaunā viļņa jeb sintpopa hits turpmākajos gados lika meklēt kaut kādas ziņas par Sparks Duran Duran, OMD un Alphaville līdzīgu grupu, un biju pārsteigts, uzzinot, ka tā darbojas jau kopš 1966. gada. Protams, šāds stāžs jau astoņdesmitajos gados gandrīz nodrošināja pensionāru statusu, jo arī Mūrnieka toreiz nosauktais Tinas Tērneres vecums (46) roka skatuves māksliniecei likās šokējošs – tik ilgi taču drīkst dziedāt tikai operā.

Ar laiku sapratu, ka dziesmiņa Popularity ir nevis eleganta parodija par uzkasīto frizūru un banānbikšu laikā mūzikā notiekošo, bet pašu jau garlaikota turēšanās pie stila, ko duets, jau no septiņdesmito gadu beigām sadarbojoties arī ar visslavenākā disko hita I Feel Love autoru Džordžo Moroderu, piekopis vēl pirms visām tām grupām, kas nokļuva popularitātes virsotnē astoņdesmitajos gados, un tolaik arī Depeche Mode līderis Mārtins Gors Sparks dēvēja par savu mīļāko popgrupu. Minētā dziesma nekad nav pretendējusi uz vietu Sparks izcilāko sarakstā (atšķirībā no 1974. gada This Town Ain’t Big Enough for Both of Us un Never Turn Your Back to Mother Earth), bet koncerta rīkotāju izvēle par labu tās fragmentam koncerta reklāmas klipiņā ir pareiza, jo Latvijā Sparks ar to sākās daudziem.

Mazas rokoperas

Savā agrīnajā mūzikas izpētes posmā mūziķi vairāk klausījušies angļu progresīvās rokgrupas The Who, Pink Floyd un The Kinks, nevis amerikāņus un dēvējuši sevi par anglofiliem. Vecākā publicētā dziesma Computer Girl (1967) izklausās stipri Sida Bareta iedvesmota. Rasela plašā diapazona balss ir tikai viena no Sparks turpmāko gadu daiļradei raksturīgākajām iezīmēm – viņš spēj gan trīcināt balsi kā Marks Bolans, gan paņemt tādas augšas, ka visas spalviņas uz ādas saceļas, izklausīties pēc animācijas filmiņu varoņa, nevis sastinguša operdziedātāja. Arī tekstuāli un muzikāli mākslinieki spēlējas – Sparks dziesmu aranžējums ir asprātīgs un pārsteidzošs, tajās iepīts glemroks un ārtroks, klasiskā mūzika un pankroks, tikai nevienā no šiem gadījumiem nevaru iedomāties, ka viņi darījuši tā, kā "šobrīd ir aktuāli", – vienkārši tā gribējās, lai novestu dziesmu līdz pilnībai un tā izklausītos pēc īsas rokoperas, kuras laikā viss brūk un gāžas, lai nākamajā mirklī atkal nostātos savā vietā vēl stabilāk nekā pirms sabrukšanas.

Līdzīgi kā cits roka veterāns Lū Rīds ierakstīja albumu kopā ar Metallica, arī Sparks ir ļāvušies eksperimentam kopā ar XXI gadsimta skotu rokgrupu Franz Ferdinand, ierakstot albumu FFS un kopā braucot turnejā, bet Sparks spožākās virsotnes tomēr ieteicams meklēt citos ierakstos. Vislabāk – septiņdesmitajos gados, bet arī neviens no vēlāko gadu albumiem neliek vilties. 2008. gadā Sparks divdesmit vienu vakaru pēc kārtas uzstājās Londonā, katrā spēlējot vienu no saviem albumiem pilnā garumā. Jūras vārtos Ventspilī pirms desmit gadiem brāļi uzstājās divatā, izpildot dažādu laiku dziesmas. Šoreiz tiek uzsvērts, ka tā ir 2020. gada albuma A Steady Drip, Drip, Drip turneja un Sparks uzstāsies pilnā grupas sastāvā. Nav šaubu, ka vienmēr ūsainā un briļļainā Rona slavenā deja, kad vienā koncerta mirklī viņš iznāk priekšā, noliecas uz priekšu un enerģiski izvicina rokas pa labi un pa kreisi, arī būs.

Sparks
Hanzas peronā 6.V plkst. 20
Biļetes Biļešu servisa tīklā EUR 39

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja