Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Dziedi un skaiti kā lībiešu lapsa

Latvijas Universitātes Lībiešu institūts ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu izveidojis jaunu iespēju lībiešu valodas apguvei – bērnu un jauniešu auditorijai un jebkuram interesentam paredzētu oriģināldziesmu ciklu lībiešu valodā.

Ik nedēļu līdz pat februāra vidum LU Lībiešu institūta YouTube kanālā video formātā tiks publicētas vienkārši līdzi dziedamas dziesmas par dažādiem ikdienā svarīgiem tematiem. "Dziesmu video papildināti ar titriem lībiešu valodā, dziesmu tulkojumiem latviski un notīm, kas ļaus ikvienam gan pašam iemanīties dziedāt lībiešu valodā, izjust valodas skanējumu un apgūt noderīgus lībiešu valodas vārdus, gan kalpos kā noderīgs palīglīdzeklis tiem, kuri māca lībiešu valodu, arī vecākiem," stāsta projekta kuratore, Latvijas Universitātes Lībiešu institūta pārstāve Annija Rošāne. 

Līdz šim valodas apguvē nav bijusi iespēja izmantot konkrētam vecumposmam atbilstošas dziesmiņas. Jaunais dziesmu cikls uzlabo lībiešu valodas lietošanas iespējas, taču vienlaikus ir arī lieliska ilustrācija lībiešu jaunradei. Dziesmu autores ir lībiešu valodas pratējas un muzikālā mantojuma kopējas Julgī Stalte un Ulla Frasere, kuras ierakstā dzied kopā ar savām ģimenēm un Salaspils jauktā kora Lōja dibinātāju lībieti Ģirtu Gailīti.

Lībiešu institūta pētniekus Guntu Kļavu un Valtu Ernštreitu lībiešu valodas mācīšanai dziesmās iedvesmojis sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) platformu Tavaklase.lv veidotais raidījumu cikls 7 līvõ kīel stuņ?õ / 7 lībiešu valodas stundas, kas pērnpavasar piedāvāja Latvijas vispārizglītojošo skolu skolēniem iespēju apgūt pamatzināšanas par lībiešu valodu, vēsturi un kultūru. Raidījumu tapšanā piedalījās lībiešu izcelsmes sporta žurnālists un TV producents Dāvids Ernštreits, kurš veidojis arī jauno dziesmu video.

"Kopā ar pašu bērniem ierakstījām septiņas dziesmas, bet, ja IZM radīs iespēju atbalstīt ES apdraudētākās valodas – līvu – runātāju programmu, tad radīsim jaukus un modernus mācību materiālus nākamajām paaudzēm," stāsta Julgī Stalte. "Šobrīd līdzi var dziedāt Ullas Krāsu dziesmiņai, bet ar mani – Maizes dziesmu, kas māca arī personvārdu locījumus. Ir arī dziesma par dzīvnieku valodu, piemēram, līvu lapsa saka: bäh, bäh. Skaitļu dziesmiņa ļoti patīk mazajiem, bet par Darītāju dziesmu mūsu pusaudži grib uztaisīt arī deju. Dziesmas būs dažādos stilos. Manu brāli Dāvi interesē elektroniskā mūzika, man tīk dažādība un kas smagāks, Ullai – dziesminieku stils. Mūsu jaunieši nāks klajā ar repa dziesmām un kombinētiem stiliem," atklāj Julgī Stalte.

Video pieejami LU Lībiešu institūta YouTube kanālā. Sīkāk – www.livones.net/lili/lv

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja