Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs atzīmēs simtgadi valsts muzeja statusā

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM), atzīmējot simtgadi valsts muzeja statusā, 2020. gada rudens sezonā pievērsīsies muzeja vēstures, šodienas uzdevumu un nākotnes mērķu popularizēšanai un skaidrošanai. Galvenie muzeja jubilejas pasākumi norisināsies septembrī, informēja LNVM preses sekretāre Rudīte Menģelsone.

15. septembrī Rīgas pilī notiks starptautiska konference Ar skatu rītdienā. Nacionālo muzeju misija un nākotnes izaicinājumi Baltijas jūras reģionā, savukārt LNVM pagaidu ekspozīciju telpās Brīvības bulvārī 32 tiks atklāta izstāde Tuvplāni. Kā darbojas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs? Konferencē gan klātienē, gan attālināti piedalīsies Latvijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas muzeju profesionāļi, kuri iezīmēs nacionālo muzeju izaicinājumus un ar attīstības projektiem saistīto pieredzi.

Izstādē Tuvplāni varēs iepazīt spilgtas muzeja vēstures epizodes un izzināt LNVM darbību šodien. Septembra izskaņā interesentiem būs arī ekskluzīva iespēja ieskatīties muzeja darba "aizkulisēs" – doties ekskursijā uz darba telpām un krājuma glabātavām jaunuzceltajā muzeju krātuvē Pulka ielā 8 Pārdaugavā. Pasākumu programma izstādē Tuvplāni turpināsies līdz decembrim, lekcijās, ekskursijās un nodarbībās piedāvājot izzināt, kas ir Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

2019.-2020. gadā LNVM atzīmē dubultjubileju – pērn apritēja 150 gadi kopš muzeja kolekcijas pirmsākuma, kas saistīts ar 1869. gadā dibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju. Savukārt 2020. gadā LNVM piepulcējas Latvijas nacionālo kultūras institūciju simtgades jubileju plejādei, jo 1920. gada sākumā Rīgas Latviešu biedrības Latviešu muzejs kļuva par valsts muzeju Izglītības ministrijas pārziņā. Sākotnēji tas darbojās kā Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, no 1924. gada – kā Valsts Vēsturiskais muzejs ar misiju "vākt, glabāt, izstādīt un popularizēt dažādas senatnes, kā arī jaunāko laiku kulturālās vērtības, kurām ir nozīme Latvijas vēsturē". Līdz 30. gadu beigām Valsts Vēsturiskais muzejs bija kļuvis par lielāko Latvijas vēstures liecību glabātāju ar filiālēm Cēsīs, Jelgavā, Rundālē un Daugavpilī. Padomju okupācijas laikā, manevrējot starp iepriekš savāktā mantojuma saglabāšanu un padomju ideoloģijas spiedienu pievērsties propagandai, muzejs galvenajos vilcienos spēja saglabāt tā iepriekšējo struktūru. Kopš 2005. gada muzeja nosaukums ir Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, un tas ir lielākais lietiskā kultūras mantojuma glabātājs Latvijā.

Pašlaik lielākais muzeja attīstības projekts ir Rīgas pils kastelas daļas rekonstrukcija; tās dienvidu korpusā uzsāktie būvdarbi ļauj cerēt, ka tuvākajos gados ekspozīcijas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32 būs iespējams aizvietot ar jaunu un mūsdienīga nacionālā muzeja statusam atbilstošu piedāvājumu atjaunotajā Rīgas pilī.

Plašāka informācija: www.lnvm.lv

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja