Ķīlnieka lomā
«Nozare tiek nostādīta ķīlnieka lomā - no vienas puses, mums ir jāizpilda Tabakas direktīvas prasības, bet, no otras, - mēs to nespējam, jo nav laikus sagatavoti un pieņemti likumdošanas akti, uz kuriem balstoties varam veikt direktīvā noteiktās izmaiņas,» Dienai norāda Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas pārstāve Marita Jansone.
Direktīvas prasības, piemēram, paredz būtiskas izmaiņas tabakas izstrādājumu iepakojuma regulējumā, un to ieviešanai ražotājiem nepieciešams gandrīz pusotrs gads. Tādēļ, lai pārejas process noritētu bez sarežģījumiem, izmaiņas Latvijas normatīvajos aktos jāpieņem līdz šā, nevis nākamā gada maijam. Pretējā gadījumā nebūs iespējams nodrošināt atbilstošu produktu pieejamību tirgū, atzīmē M. Jansone. Taču pašreizējā situācija, kad līdz noteiktajam termiņam palicis tikai nedaudz vairāk nekā gads, bet likumprojekts vēl nav iesniegts pat valdībā, rada nopietnas bažas.
Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs Jānis Endziņš Dienai atzīmēja, ka šo jautājumu nevajadzētu atstāt uz pēdējo brīdi. Līdzšinējā prakse liecinot, ka tieši laika spiediens ir tas, kas veicina nekvalitatīvu un neizsvērtu lēmumu pieņemšanu. Tādēļ procesa virzība un diskusijas būtu jāsāk pēc iespējas drīzāk.
Apzināti nekavē
Atbildīgajā ministrijā gan neuzskata, ka jaunā regulējuma iestrādāšana Latvijas likumos nenotiek pietiekami ātri. Likumprojekti jau ir gatavi, taču aizķeršanos radījis fakts, ka nav saņemta pilnīga informācija no Eiropas Komisijas (EK). Kā Dienai uzsvēra VM vecākā eksperte atkarību uzraudzības jomā Alise Krūmiņa, apzināti nekas novilcināts netiek, taču process ir komplicēts - tas prasa gan grozījumus esošajos tiesību aktos, gan jaunu normatīvu veidošanu. Turklāt problēmas radušās ar EK nepilnīgo informāciju. Proti, lai gan galvenās direktīvas prasības ir zināmas, trūkst, piemēram, tehniskās specifikācijas tabakas izstrādājumu iepakojuma noformējumam.
Turklāt tā nav tikai Latvijas problēma, šīs informācijas trūkst arī citām ES dalībvalstīm, kurām jaunās prasības jāievieš. A. Krūmiņa gan pauda pārliecību, ka EK saprot, cik ilgs laiks nepieciešams, lai ražotāji jaunajām prasībām pielāgotos, tāpēc cer šo informāciju saņemt gada otrajā pusē, kā līdz šim arī solījusi EK.
Attiecībā uz citiem dokumentiem šobrīd tiek saskaņotas vēl pēdējās juridiskās nianses, un pavisam drīz likumprojekti nonāks sabiedriskajā apspriešanā. Tomēr pastāv noteikta kārtība tiesību aktu virzībai, un, lai gan ministrijā uzskata, ka neviens šo procesu apzināti nekavēs, par atsevišķiem jautājumiem varētu rasties diskusijas.
Piemēram, tā kā ES direktīva to neaizliedz, VM nolēmusi ieviest ne tikai prasītās, bet atsevišķās jomās vēl stingrākas prasības un aizliegumus. Viens no tiem - aizliegt elektronisko cigarešu realizāciju. Par to diskusijas paredz Beztabakas nozares asociācijas vadītāja Olga Faļenkova, Dienai paužot sašutumu par ministrijas lēmumu. Šādam aizliegumam neesot objektīva pamata, un Latvijā pētījumi par elektronisko cigarešu kaitīgumu nav veikti. Tādēļ, viņasprāt, būtu jākoncentrējas uz ES Tabakas direktīvas normu pārņemšanu, nevis jaunu ieviešanu.