Vienā vietā nevar
Veselības ministra amatam A. Čakšu jau uzrunāja pirms diviem gadiem, bet viņa atteicās, sakot, ka lielāku devumu dos, strādājot BKUS un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdē. No Stradiņu slimnīcas valdes viņa 2015. gada nogalē gan atkāpās - bijusi vēlme vairāk koncentrēties darbam Bērnu slimnīcā. Arī tajā laikā netrūka pārmetumu par garajām pacientu rindām. Tagad Dienai jaunā ministre saka - nebūtu pareizi teikt, ka viņa vēlējusies būt ministre. Pēc saņemtā Latvijas Zaļās partijas uzaicinājuma viņa šim amatam piekritusi, jo tā esot viņas atbildība pret valsti. Grūtais darbs nebiedējot, arī sākums Bērnu slimnīcā bijis sarežģīts, taču viņa esot krīžu menedžere un tādās situācijās jūtoties labi.
A. Čakša pati teic, ka ir tieša un reizēm pat pārāk, pacietības varot būt par daudz, tas darbam traucē, kā vājo vietu viņa min savu temperamentu, savukārt gan ārsta pediatra, psihoterapeita un slimnīcas vadītājas pieredze, gan darbs farmācijas jomā nākšot par labu. Viņa Dienai arī sola, ka atšķirībā no priekšgājēja Gunta Belēviča uzklausīs atšķirīgus viedokļus un bez nopietnas diskusijas lēmumus nepieņems, tas gan nenozīmējot, ka viņa nav drosmīga. Uzņemoties jaunos pienākumus, emocionāli esot grūti atstāt cilvēkus, kas kopā ar viņu strādājuši un veidojuši slimnīcu tādu, kāda tā ir tagad, bet, no otras puses, ilgstoši atrodoties vienā vietā, grūti redzēt visu no malas. Tagad kāds cits varēs dot slimnīcai savu ieguldījumu, kamēr viņa dos pienesumu sistēmai jau plašākā mērogā. Jāpiebilst, paralēles ar slimnīcu viņa velk bieži - tā bijusi vienkārši mazāka, miniatūra sistēma.
Bezierunu pakļaušanās
Daļa bijušo kolēģu uzskata, ka A. Čakšai jaunajā amatā veiksies. BKUS valdes locekle Zane Straume min, ka visvairāk novērtējusi A. Čakšas gatavību ne tikai klausīties, bet arī sadzirdēt citus. Tajā pašā laikā viņa esot prasīga un gatava nepopulārām reformām.
Tomēr ne visi bijušie kolēģi A. Čakšas aiziešanu nožēlos. Pirms kāda laika Diena saņēma anonīmu vēstuli no BKUS masām, kur darbs slimnīcā salīdzināts pat ar vergošanu administrācijas labā. Vēstulē minēts, ka A. Čakšas laikā no darba slimnīcā, «abpusēji vienojoties», ir bijuši spiesti aiziet vismaz padsmit dažāda līmeņa vadītāju, un viņi tikuši vērtēti tikai pēc A. Čakšas personīgās patikšanas, nevis kvalifikācijas un kompetences. «Čakšas valdīšanas laiks vairumam slimnīcas darbinieku atmiņā paliks kā anarhijas, patvaļas un bezierunu pakļaušanās laiks,» minēts vēstulē.
Arī Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis ne reizi vien veltījis skarbus vārdus A. Čakšai, kura «pēc augstskolas beigšanas panikā aizbēga no medicīnas un pacientiem pie zāļu tirdzniecības», tagad esot zinoša menedžere, taču neticami tālu no medicīnas un vēlmes strādāt pacienta labā. Vēl nedēļas sākumā preses konferencē P. Apinis A. Čakšai piedēvēja visdažādākos pasaules grēkus, tomēr jau trešdien, atbildot uz Dienas lūgumu komentēt savus izteikumus, rakstīja: «Šodien biedrības valdes sēdē tika lemts, ka tā atbalsta A. Čakšu ministres pozīcijā un uzskata, ka veidosies pozitīva sadarbība. Līdz ar to mans viedoklis ir, ka ar A. Čakšu veidosies laba sadarbība.» Acīmredzot P. Apinis valdē palicis mazākumā.
No privātā sektora jaunajai ministrei ir atbalsts. Premium Medical klīnikas valdes priekšsēdētājs Juris Bārzdiņš Dienai norāda, ka A. Čakšas līdzšinējā darbība slimnīcas valdē apliecina, ka viņa ir sistēmiski un valstiski domājošs, uz rezultātu vērsts profesionālis. Viņš gan piebilst, ka privātais sektors Latvijas medicīnā nav viendabīgs un vēlmes attiecībā uz ministres darbu varētu būt dažādas.
Ar vai bez aizmugures
Bijušās padomnieces statuss ir viens no iemesliem, kāpēc ministri neatbalsta Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, - viņai jau līdz šim bijusi iespēja procesus ietekmēt, bet reāla pienesuma neesot bijis, Dienai uzsver asociācijas vadītāja Sarmīte Veide. Dzirdētas tikai vispārīgas frāzes, un nav skaidra plāna, ko asociācija prasīja jau tad, kad A. Čakša stāvējusi blakus G. Belēvičam.
Kā savas prioritātes papildus valdības deklarācijā rakstītajam ministre min onkoloģiju, mātes un bērna veselību, kā arī ģimenes ārstu institūcijas stiprināšanu un, par spīti asociācijas pārmetumiem, pati uzsver, ka zina, kā un ko izdarīt, lai sistēmu uzlabotu. Arī pārmetumus par darbu farmācijā viņa neuztver nopietni - tas bijis sen un ietekmi uz lēmumiem neatstāšot.
Ne vienam vien šaubas ir arī par to, vai jaunā ministre spēs izcīnīt nozarei finansējumu bez politiskās pieredzes un vai viņai vispār būs politiskais atbalsts. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris min, ka iznākums var būt līdzīgs kā ar bijušo izglītības ministri Mārīti Seili, kura bija nozares profesionāle, taču bez politiskās aizmugures: «Ja ministrei būs koalīcijas atbalsts, tad mūs sagaida reāli uzlabojumi, bet, ja nav atbalsta, tad nāksies secināt, ka A. Čakša ir politiskā veidā vienkārši izmantota.» Ministre apsver iespēju iestāties Latvijas Zaļajā partijā, taču vispirms politika esot jāiepazīst.
Pirms viņas apstiprināšanas no Saeimas tribīnes izskanēja arī jautājums, vai A. Čakša zina, ka ministra alga ir krietni mazāka par viņas līdz šim saņemto. Dienai viņa apliecina, ka zina gan un tas neesot šķērslis. Viņas amatpersonas deklarācijā minētās parādsaistības ir kredīts mājoklim.