Nav jāgaida simptomi
Runājot par vēnu veselību, visbiežāk dzirdami tādi jēdzieni kā vēnu mazspēja un vēnu varikoze, tomēr ne vienmēr ir skaidrs, ko šīs diagnozes nozīmē un kādai rīcībai būtu jāseko. Rīgas Stradiņa universitātes Ķirurģijas katedras docents, Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Dr. med. Andrejs Vanags Dienai skaidro, ka vēnu mazspēja ir stāvoklis, kad ir traucēta asins vienvirziena kustība pa vēnām - no pēdām uz augšu sirds virzienā. Vēnu mazspējas cēlonis ir vēnu vārstuļu bojājums. Vārstuļu bojājumu dēļ rodas atpakaļejoša plūsma, rezultātā kāju vēnas tiek pārslogotas, vēnas paplašinās. Šāds process ir ilgstošs, vēnu sieniņa zaudē elasticitāti, un pamazām attīstās vēnu varikoze.
Vēnu varikoze attīstās lēnām, bieži pat gadiem ilgi. Pirmie vēnu saslimšanas simptomi visbiežāk izpaužas kā kāju nogurums, apakšstilbu vai potīšu pietūkums vakaros. Tad parādās varikozi paplašinātie vēnu mezgli kājās. Slimībai progresējot, pieaug kāju tūska, parādās pigmentācijas traucējumi, nieze, un visbeidzot attīstās trofiska čūla.
A. Vanags piebilst, ka diemžēl ne vienmēr pacienti vēršas pie ārsta, pamanot pirmos slimības simptomus. Pacietīgākie pacienti, par spīti kāju vēnu slimības pazīmēm, gadiem ilgi turpina savas dzīves un darba gaitas. Tomēr bez attiecīgas ārstēšanas problēmas pašas no sevis izzust nevar.
Ir arī tādi pacienti, kuriem sūdzību nemaz nav, - viņi nāk uz pirmreizēju vai atkārtotu konsultāciju, lai pārbaudītu kāju vēnu veselības stāvokli. Nāk arī pacienti, kuri pamanījuši sīku vēnu tīklojumu uz kājām un vēlas to likvidēt. Savukārt daļa pacientu ir ar akūtām sūdzībām, vēnu iekaisumiem, kas attīstījās dažu dienu vai pat stundu laikā.
Lai noskaidrotu vēnu veselības stāvokli, A. Vanags neiesaka gaidīt simptomu parādīšanos. Līdzīgi kā mēs rūpējamies par zobu, ādas vai citu orgānu veselību un ejam uz profilaktiskām apskatēm, arī kāju vēnu stāvokli vēlams pārbaudīt regulāri - vismaz reizi gadā. Apskatē ir iespējams saņemt gan konsultāciju, gan precīzi izvērtēt vēnu stāvokli, izmantojot ultrasonogrāfijas metodi. Tas ļauj optimāli plānot ārstēšanas taktiku.
Speciālista konsultācijas nozīmi uzsver arī a/s Veselības centru apvienība (VCA) poliklīnikas Elite ķirurgs un VCA Ķirurģijas dienesta vadītājs Valērijs Ratobiļskis. Viņš novērojis, ka cilvēki par savu vēnu veselību uztraucas aizvien vairāk un pēdējos gados jūtams pacientu pieplūdums. Arī salīdzinot ar citām patoloģijām, pacienti ar vēnu problēmām pie ārsta vēršas biežāk. V. Ratobiļskis gan piebilst, ka pacientu pieplūdums ir sezonāls - izteikti biežāk pie ārsta cilvēki nāk ziemā un agrā pavasarī. Diemžēl arī nākotnē šī problēma nekļūs mazāk aktuāla, ņemot vērā cilvēku mazkustīgo dzīvesveidu.
Iedzimtību nemainīsi
Bieži medijos pie rakstiem par kāju vēnu veselību fotogrāfijās redzamas sievietes kājas, un tā nav nejaušība. Sievietēm vēnu slimības attīstās biežāk nekā vīriešiem. Pēc literatūras datiem, vēnu varikozes attīstības risks sievietēm pēc 60 gadu vecuma sasniedz pat 70%. Tomēr tas ir tikai viens no daudzajiem ietekmējošajiem faktoriem.
Vēnu mazspēju būtiski ietekmē iedzimtība. Vēnu varikozes saslimstības risks būtiski pieaug, ja arī pacienta vecākiem iepriekš pierādīta vēnu mazspēja, varikoze. Tomēr nākamais būtiskais faktors ir vecums - ar laiku vēnu un vārstuļu sieniņā attīstās strukturālas pārmaiņas, mazinās vēnu elasticitāte un attīstās vārstuļu funkcijas traucējumi - vēna noveco.
Arī mazkustīgs dzīvesveids, ilgstoša sēdēšana vai stāvēšana, aptaukošanās, grūtniecība un iepriekš pārciesti vēnu iekaisumi ir svarīgi vēnu mazspējas veicinošie faktori.
Svarīga diagnostika
A. Vanags skaidro, ka, vizuāli izvērtējot kājas, nav iespējams precīzi pateikt, vai pacientam ir vēnu slimība, īpaši tāpēc, ka pamatā vēnas atrodas dziļākajos slāņos un nav viegli ieraugāmas. Vizītē pie speciālista vienmēr tiek veikta ultrasonogrāfija, kas ļauj precīzi izvērtēt, kuras vēnas saslimušas. Atkarībā no vēnu bojājuma plašuma un smaguma katram pacientam tiek piedāvāta optimāla ārstēšana: pacientiem ar zemādas vēnu mazspēju - lāzeroperācija, pacientiem ar neovarikozi (vēnu varikoze pēc iepriekš pārciestām vēnu operācijām) vai atsevišķu zemādas vēnu zariem, ādas vēnu tīklojumiem - putu skleroterapija. Kāju vēnu mazspējas izraisītu sūdzību mazināšanai iespējamas arī alternatīvas metodes - kompresijas zeķes, kas piespiež vēnu, uzlabo venozo atteci un mazina tūsku.
A. Vanags uzsver, ka tikai 10% no visām vēnu problēmām ir ārstējami ar operāciju, pārējos gadījumos ir izmantojamas citas metodes.
Uz jautājumu, ko iespējams darīt, lai izvairītos no vēnu saslimšanām, A. Vanags atbild ar pretjautājumu - vai ir iespējams novērst tādus faktorus kā iedzimtība un vecums? Savlaicīgas un regulāras kontroles pasargās no ielaistām kāju vēnu saslimšanām, aktīvs dzīvesveids, kāju vingrinājumi un kompresijas zeķes uzlabos kāju pašsajūtu.