Grozījumos noteikts, ka depozīta maksājums ir 0,05% no pretendenta piedāvājumā minētās cenas, bet ne vairāk kā 7000 eiro. Savukārt gadījumos, kad iepirkuma cena nav konkrēti noteikta, depozīta maksājums ir 3000 eiro apmērā būvdarbu līgumiem un 100 eiro apmērā piegādes un pakalpojumu līgumiem. Depozīts netiek atmaksāts, ja iesniegums tiek atzīts pilnībā par nepamatotu. Pārējos gadījumos depozīts atmaksājams iesniedzējam piecu darba dienu laikā.
Valsts kanceleja šādu priekšlikumu pamato ar pēdējo gadu statistiku, kas liecina, ka vairāk nekā puse no iesniegtajiem iesniegumiem tiek atzīti par nepamatotiem. Piemēram, 2013. gadā no 567 iesniegumiem tikai 242 bija pamatoti. 2014. gadā tika izskatīti 549 iesniegumi, un no tiem vien 225 bijuši pamatoti.
Īpaši aktuāls šis jautājums ir saistībā ar tiem iepirkumu konkursiem, kur projekti tiek īstenoti, izmantojot Eiropas Savienības līdzekļus. Iesniedzot nepamatotas pārsūdzības, tiek apdraudēta iespēja pilnvērtīgi izmantot Eiropas Savienības finansējumu, uzskata Valsts kanceleja.
Jāatgādina, ka Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītāja Dace Gaile iepriekš Dienai norādīja, ka saskaņā ar IUB rīcībā esošo informāciju «pamatoto sūdzību skaits, saistībā ar kurām esam spiesti aizliegt pasūtītājam slēgt līgumu, samazinās. Gadiem ilgi 50% iesniegto sūdzību bija pamatotas, otri 50% - nepamatotas. Tagad tādu sūdzību, kas ir pamatotas un nozīmē, ka pasūtītāja lēmums tiek atcelts, ir tikai mazliet vairāk par 40%». D. Gaile arī uzsvēra: «lai mazinātos pamatotu sūdzību skaits, kvalitatīvāk jāstrādā pasūtītājiem».
Valsts kanceleja skaidro, ka grozījumi, kas paredz depozīta ieviešanu, nepieciešami, jo pašreizējais mehānisms dod iespēju pārsūdzēt iepirkuma konkursa rezultātu ar mērķi traucēt konkurentam realizēt projektu. Tāpat esot jāņem vērā, ka iepirkumos nav runa tikai par sūdzētāja interešu aizsardzību, bet gan arī uzvarētāja, kā arī visas sabiedrības interesēm par to, ka bez liekas kavēšanās tiks veikti sabiedrībai nepieciešamie uzlabojumi.
Arī citās valstīs ir ieviests depozīts iepirkumu rezultāta pārsūdzības gadījumā. Piemēram, Čehijā tas noteikts 1% apmērā no līgumcenas un summa ir robežās no 2000 līdz 8500 eiro.
Jāatgādina, ka pastāv arī viedoklis, ko iepriekš Dienai pauda Saeimas deputāts Inesis Boķis (V): «Publisko iepirkumu likums jāizstrādā no jauna, virzoties uz to, lai konkursos vienmēr neuzvarētu lētākais piedāvājums.»