8. marts Nacionālajam mākslas muzejam bija vēsturiska diena. «Šis ir brīdis, kad mēs sākam nest atpakaļ pirms trīs gadiem iznestos eksponātus,» saka Māra Lāce. Eksponātu pārvešanu muzejs uzsācis ar tēlniecības kolekcijas darbiem, kuriem vēlāk sekos glezniecības un grafikas darbi. Pēc rekonstrukcijas kopumā atpakaļ uz muzeju jāpārved ap 40 000 mākslas darbu. Pirmā atpakaļ muzeja zālē novietota viena no latviešu profesionālās tēlniecības pamatlicēja Teodora Zaļkalna (1876-1972) granīta skulptūrām - Cūka (1937). Tas ir viens no pazīstamākajiem tēlniecības darbiem Latvijas mākslas vēsturē. To veidojot, Teodors Zaļkalns lauza stereotipus par dzīvniekiem, kuri ir vai nav cienīgi iemiesoties simboliskos mākslas tēlos. Kādā vēstulē autors rakstījis: «Ir jau vesels mēnesis, kamēr iebraucu no laukiem. Pa šo laiku mazliet atguvos un pataisīju arī pirmo savas cūkas studiju. Stingnis, vai modelis, kā agrāk teica, bija ļoti jauks. Apbrīnojami inteliģenta un saprātīga cūka. Es ar viņu labi sadzīvoju, un viņa tik brīnišķi saprata un padevās manām vajadzībām. Patiesībā man ar šo pirmo studiju jau pietiktu mana nodoma tālākai veidošanai.» Tēlnieka sapnis bija Cūku uzstādīt Rīgas Centrāltirgū.
Direktore vērš uzmanību, cik sarežģīts, laikietilpīgs un resursus paģērošs ir muzeja eksponātu pārvietošanas process. Līdz 4. maijam, kad notiks ekspozīcijas publiskā atklāšana, visiem eksponātiem jābūt pārvestiem.
Jaunā pastāvīgā ekspozīcija Latvijas māksla. 19.-20. gadsimts atradīsies muzeja 2. un 3. stāvā. To veidos nedaudz vairāk kā 450 mākslas darbu. Konkursā par tās mākslinieciskā un dizaina veidola izstrādi ir uzvarējis Jāņa Mitrēvica vadītais uzņēmums Dd studio. Pirmā izstāde muzejā būs Miervalža Poļa retrospekcija.