Slimība var izpausties ļoti dažādi: slimajiem suņiem var nebūt nekādu klīnisko pazīmju vai arī babezioze var noritēt ļoti smagi un beigties pat letāli. Biežākās slimības pazīmes ir drudzis, nespēks, nomāktība, bālas gļotādas un mēle, tumšs urīns, dzelte, palielināti limfmezgli, palielināta liesa. Smagos gadījumos var būt bojātas vairākas orgānu sistēmas - plaušas, gremošanas trakts, nieres un nervu sistēma. Ir gadījumi, kad saslimstot suns iet bojā pāris stundās.
Tā kā līdzīgas klīniskās pazīmes ir daudzām slimībām, nereti diagnozi noteikt ir grūti. Asins analīzēs uzrādās samazināts eritrocītu un trombocītu skaits. Izmeklējot asins uztriepes, iespējams atklāt pašus parazītus, bet ne vienmēr tie ir tik lielā skaitā, lai būtu atrodami. Ir iespējams laboratoriski noteikt parazītu antigēnu asinīs. Ārstēšana ir apgrūtināta, jo Latvijā nav reģistrētas nevienas zāles, kas paredzētas šai slimībai.
Pagājušajā pavasarī, īpaši Latgales pusē, bija samērā daudz diagnosticētu babeziozes gadījumu suņiem. Nav pamata domāt, ka šogad to būs mazāk. Drīzāk jāpieņem, ka babezioze Latvijā drīzumā būs arvien biežāk sastopama. Veterinārārsti, zinot, ka nāksies sastapties ar šo slimību, iepriekš speciāli pasūta nereģistrētas zāles.
Pat ja sunim pēc ārstēšanas pazūd klīniskās pazīmes un tas liekas vesels, babēzijas tomēr var saglabāties organismā un stresa apstākļos atkal izraisīt saslimšanu. Tādēļ neiesaka izslimojušos suņus izmantot vaislai un kā asins donorus.
Labā ziņa ir, ka invadēšanās ar babēzijām notiek tikai 24-48 stundas pēc ērces piesūkšanās. Tāpēc babēziju profilaksē der visi līdzekļi, kas nodrošina ātru ērču nogalināšanu! Jāmin nesen publicēts pētījums par NexGard (Latvijā pieejamas jaunas pretblusu un pretērču zāles caur muti dodamu tablešu formā) - eksperimentāli tika pierādīta šo zāļu spēja profilaktēt babēziju pārnešanu suņiem no invadētām ērcēm, jo ērces tiek nogalinātas drīz pēc piesūkšanās un babēzijas nepagūst nokļūt suņa organismā. Vēl viens līdzeklis, kas ērces nogalina tikpat ātri, ir Certifect - skausta pilieni, kas nogalina ērces 18 stundās. Par konkrētam sunim piemērotākajām zālēm ieteicams konsultēties ar savu veterinārārstu. Jebkurā gadījumā svarīgi ērci pēc iespējas ātri noņemt! Babeziozes vakcīna suņiem Latvijā nav reģistrēta.
*Veterinārārste, Universitātes Vetfonds