Lai gan valsts vadītāju uzrunas gadu mijā atbilstīgi žanram ir neizbēgami vispārīgas, Valda Zatlera un Valda Dombrovska tekstos, sagaidot 2011. gadu, bija pamanāmas dažas interesantas nianses.
Ja Valsts prezidents bija optimists un uzmundrināja ļaudis, ka «nākamais gads mums visiem būs vieglāks un, esmu pārliecināts, arī veiksmīgāks», tad premjers solīja vienīgi «cerību, ka esam tikuši pāri smagākajam krīzes laikam». Citiem vārdiem sakot, Ministru prezidents uzturēja apdomīga, piesardzīga praktiķa tēlu (vai tam piekrīt ierindas pilsoņi, ir cits jautājums). Dombrovskis uzrunā atbilstīgi šim tēlam nespēja atturēties no makroekonomisko rādītāju pieminēšanas. Tiesa, dažas no tēzēm izraisīja zināmu skepsi («pakāpeniski, bet stabili samazinās bezdarbs», «finanšu stabilitāte savukārt nodrošina labāku kredītu pieejamību iedzīvotājiem un uzņēmējiem un veicina ekonomikas izaugsmi»).
Šādu runu neiztrūkstoša sastāvdaļa ir vērtību pieminēšana. Zatlers atbilstīgi nācijas tēva tēlam izvērsās par bērniem. Tēma it kā «nolietota», tomēr Zatleram izdevās pieminēt būtisku aspektu: «Mūsu tautas nākotnes garantija ir mūsu bērni. Visi bērni. Gan tie, kas dzimuši Latvijā, gan tie, kas kādreiz atgriezīsies savu vecāku dzimtenē.»
Savukārt premjers izvēlējās nedaudz riskantu (jo klausītājiem neglaimojošu), tomēr ļoti svarīgu tēmu: ka ne tikai valstij ir pienākumi pret pilsoņiem, bet arī pilsoņiem - pret valsti. «Cik ilgi uzskatīsim, ka algas var maksāt aploksnēs, bet vienlaikus paudīsim sašutumu par ēnu ekonomiku; vai uzskatām, ka nepiedalīšanās vēlēšanās atbrīvo no atbildības par valstī notiekošo, bet vienlaikus dod tiesības pieprasīt un kritizēt.» Ņemot vērā, ka V. Dombrovskim nav novērota slieksme uz moralizēšanu un pamācīšanu, liekas, ka šīs paskarbās patiesības premjers atgādināja elementāras loģikas vārdā. Proti, var jau daudz runāt par pašlepnumu, par to, ka «Latvija var!» utt., tomēr tas paliks skaistu lozungu līmenī, ja nebūs to, kuri grib uzņemties šo pašlepnumu un varēšanu, ja pilsoņi dzīvos vienā dimensijā, savukārt abstraktā «Latvija», «valsts», «dzimtene» - citā.