Juris Rozenvalds
LU profesors
Prezidenta lēmums aicināt Māri Kučinski veidot valdību bija zināms pārsteigums, bet, ja jāizvēlas stabilākais no diviem kandidātiem, kurš spētu arī izveidot valdību, viņš šķiet labākas kandidāts. Es ceru, ka, ja M. Kučinskim izdosies izveidot valdību, beigsies laiks, kad runājam par partiju savstarpējām attiecībām, prezidenta nodomiem, par ministru posteņiem, bet sāksim runāt par idejām. Lai gan koalīciju iespējams izveidot arī bez Vienotības, šobrīd galvenais jautājums ir, vai Vienotība spēs norīt šo nepatīkamo kumosu un piedalīties jaunās valdības veidošanā. Es domāju, ka tas ir liels Vienotības zaudējums. Es gan gribētu atzīmēt, ka Vienotībai tas nav negods bez vainas - tas nav kritis no debesīm. Partija, kuru varēja saukt par vienu no profesionālākajām, pēdējos mēnešos pieļāvusi tik daudz kļūdu, ka pietiks ilgākam laikam.
Simona Gurbo
RSU docente
Ja Vienotība uzmetīs lūpu un aizies opozīcijā, tad tā faktiski ZZS apskāvienos iegrūdīs Saskaņu. Lai gan koalīcijā Saskaņu neviens ņemt nevēlas, tas mainīs varas balansu, un Vienotība var nepalikt kā nopietns, liels spēlētājs. (..) Ja būs vispārēja amatu tirgošana, es domāju, ka varētu atrast izdevīgus atbalsta partnerus arī no citām partijām, arī no tām, kuru nebūs koalīcijā.
Ivars Ījabs
LU asociētais profesors
Valdības veidošanas gaitā droši vien lielākais izaicinājums ir patiešām saglabāt to pašu triju partiju koalīciju, tādā veidā, lai šīs trīs partijas arī būtu daudz maz apmierinātas ar ministru portfeļu sadali un beigās tad nobalsotu par M. Kučinska vadīto Ministru kabinetu. Ir skaidrs, ka tas saraksts, ko prezentēja ZZS, tas viņu sapņu saraksts, Vienotībai visdrīzāk nebūs pieņemams, jo tur ir virkne ar pozīcijām, kas Vienotībai varētu būt interesantas, kā, piemēram, Satiksmes ministrija vai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, vai, iespējams, arī Finanšu ministrija. (..) Tur būs ilgstoša tirgošanās. Mēs, tie, kas skatāmies televīziju un sekojam tam procesam, visdrīzāk varēsim kaut ko vērot no kustībām, ko tie buldogi zem paklāja dara, bet sarunas būs intensīvas un smagas, tas ir skaidrs.
Ilga Kreituse
RSU Eiropas studiju fakultātes dekāne
Vienotības nonākšana nepatīkamā situācijā, tās kandidātam K. Šadurskim nesaņemot prezidenta nomināciju veidot valdību, lielā mērā saistāma ar apgrūtinājumiem sīvās iekšējās opozīcijas dēļ. Ja tās līdere Ilze Viņķele būtu godprātīga pret partijas biedriem, šiem sešiem cilvēkiem vajadzētu aiziet no partijas un veidot savu politisko grupu. Vienotības kļūda būtu aiziešana opozīcijā, kas var būt vieglākais ceļš, taču vienlaikus ceļš uz nekurieni.
Zīmīgi, ka M. Kučinskis tomēr ir cilvēks no malas, jo nepārstāv ne Latvijas Zemnieku savienību, ne Zaļo partiju, bet gan Liepājas partiju. Turklāt viņš bijis ministrs Aigara Kalvīša vadītajā trekno gadu valdībā, tādējādi līdzatbildīgs par «gāzi grīdā» politiku, kam sekoja sāpīga krīze. Pieredze valsts vadības līmenī viņam ir, bet diskutējama un pretrunīgi vērtējama.Avots: Diena.lv, LETA, LTV