Vairumā gadījumu šāds insekta dzēliens rada nelielu pietūkumu un sāpes. Tomēr, ja saņemti vairāki dzēlieni (īpaši draudīgi ir irši), situācija var kļūt bīstama, vēl jo vairāk, ja iedzelts rīklē vai mēlē, kas izraisa pietūkumu un elpceļu bloķēšanu.
Ja dzīvnieka ādā redzams dzelonis, tas pēc iespējas ātrāk jāizņem, lai novērstu indes tālāku izplatīšanos. Ārzemju informācijas avotos iesaka dzeloni izņemt, izkasot to ar naga galu, nevis izņemot ar pinceti, kas veicinot indes izplūšanu - dzelonis dažkārt pulsējot pat 2-3 minūtes pēc atdalīšanās no bites.
Lai mazinātu sāpes, var pagatavot ūdens un dzeramās sodas šķīduma kompresi. Pie brūces var pielikt dvielī ietītus ledus gabaliņus vai aukstā ūdenī samitrinātu dvieli.
Svarīgi novērot dzīvnieku uzreiz pēc dzēliena - vai pietūkums nepalielinās, jo iespējamas arī alerģiskas reakcijas.
Pazīmes, kas liecina, ka dzīvniekam sākusies alerģiska reakcija:
vispārējs vājums;
vemšana 5-10 minūtes pēc dzēliena;
bālas, zilganas gļotādas;
apgrūtināta elpošana;
plašs pietūkums, iespējams, uztūkusi visa seja, galva un pietūkums izplatījies tālu no dzēliena vietas.
Ievērojot šādas pazīmes, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta, jo šajā situācijā svarīga katra minūte.
Pirms vēršanās pie ārsta dzīvniekam var iedot antihistamīna līdzekļus, piemēram, Tavegyl tabletes. Sazinieties ar veterinārārstu, lai noskaidrotu pareizo devu. Tāpat dzīvniekam var ieliet mutē pāris ēdamkarošu degvīna, kas mazinās tūsku. Arī aukstas kompreses mazinās vai vismaz palēninās tūskas veidošanos.
Tā jārīkojas, ja bite, lapsene vai irsis iedzēluši dzīvniekam mutē vai mēlē. Te svarīga katra minūte, jo tūska, kas rodas pēc dzēliena, var apgrūtināt elpošanu un dzīvnieks var nosmakt.
Latvijā čūsku kodumi dzīvniekiem novērojami retāk, tomēr ikvienam mājdzīvnieka īpašniekam jāzina, kā rīkoties.
Pirmkārt, svarīgi zināt, tieši kāda čūska iekodusi četrkājainajam kompanjonam. Zalktis nav indīgs rāpulis, tāpēc brūce tikai jānomazgā tīrā, tekošā ūdenī un jāuzliek tīrs pārsējs.
Ja čūska ir indīga, piemēram, odze, tad steidzami jādodas pie veterinārārsta, pirms tam ievērojot dažus svarīgus noteikumus:
dzīvnieks jānomierina, neļaujot tam skraidīt, pārlieku kustēties, jo inde asinsritē izplatās ļoti ātri. Ideāli būtu dzīvnieku pēc notikušā pārvietot, nesot to rokās (ja vien tas fiziski ir iespējams). Vēl labāk dzīvnieku pārvietot uz improvizētām nestuvēm;
nemazgājiet brūci, jo tas palielina iespēju indei izplatīties tālāk audos;
nelieciet brūcei klāt ledu, tas nesamazina indes absorbciju, bet var traumēt audus;
nekādā gadījumā neizdariet brūcē griezumu un nemēģiniet izsūkt indi ar muti, jo riskējat paši norīt indi, bet iegriezums tikai pastiprinās asinsriti, līdz ar to indes ātrāku izplatīšanos;
virs koduma vietas varat uzlikt pārsēju (bet ne žņaugu), to nedrīkst likt pārāk cieši, ar domu, lai nedaudz samazinātu asinsrites plūsmas ātrumu un indes izplatīšanos.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste