Taču šo ikdienas epizodi var arī izlaist, jo mākoņskaitļošana ļauj savā mājvietā piekļūt un kopīgi ar kolēģiem strādāt ar darba dokumentiem. Darbavieta, fiziskā klātbūtne un tiešs kontakts ar cilvēkiem joprojām ir būtiski, taču tā nav pastāvīga nepieciešamība.
Patlaban esam pārmaiņu procesā, kad svarīgi būt drosmīgiem, un, lai piesaistītu labākos darbiniekus, ir jādod darbiniekiem brīvība. Piemēram, iespēja strādāt no mājām, vienu vai divas dienas nedēļā nosakot kā biroja dienas. Šādu lēmumu pieņēma Telia Latvia sadarbības partneri Vācijā un ASV Citrix. Šis uzņēmums nezaudēja ne apgrozījumu, ne peļņu, ne klientus. Biznesa rādītāji tikai pieauga, un aptuveni 1,6 miljonu dolāru investīcijas mobilajos risinājumos sevi atpelnīja jau gada laikā, ļaujot ietaupīt 1,8 miljonus uz fiksētajām darba stacijām un biroja telpām. Un izšķirošais nebija mākoņrisinājums, bet gan lēmums mainīt savu ikdienas darbu, izmantojot atbilstošus IKT risinājumus.
Kā liecina 2013. gadā Forrester veiktā Networks and Telecommunications aptauja, līdzīgus lēmumus jau ir pieņēmuši daudzi uzņēmumi Vācijā, Francijā, Lielbritānijā, Kanādā, ASV. Aptauja rāda, ka pusē no tiem darbinieki vismaz vienu dienu nedēļā strādā no mājām, 43% strādā no klientu birojiem, 40% strādā ceļojot un 32% vismaz reizi nedēļā strādā no sabiedriskām vietām. Tomēr, kas ir vēl būtiskāk, uzņēmumi jūt reālu pievienoto vērtību ikdienas darbam - to atzinuši 90% uzņēmumu, kas ir ieviesuši iespējas darbiniekiem strādāt attālināti, rāda World at Work 2013.-2014. gada pētījums, kurā iekļautas vēl vairāk valstu. Strādāt no mājām, lidostas, kafejnīcas nenozīmē turēt atvērtu klēpjdatoru un nosūtīt e-pastus. Mākoņskaitļošana nozīmē darbu tiešsaistē, tā dod iespēju izmantot visus resursus un iespējas, kādas ir fiziskajā birojā. Tas ir, runa nav par saziņas iespējām, bet par pilnvērtīgu darbu.
Ir aizspriedums, ka tehnoloģijas ir komplicētas un nesaprotamas. Laiks, kad pēc skolas beigšanas ar iegūtajām zināšanām varēja strādāt visu atlikušo mūžu, sen jau ir beidzies. Strādāt nozīmē pastāvīgi mācīties, papildināt zināšanas, iemaņas. Ja kāds apgalvo, ka tehnoloģijas ir komplicētas un nesaprotamas, tas ir nepiedodams slinkums. Tieši tāpat ir ar uzskatu, ka jaunās tehnoloģijas ir dārgas. Dārgākā izmaksa ir darbaspēks. Visticamāk, datu centra pakalpojumu izmantošana, mākoņskaitļošanas pakalpojumu mēneša maksa vai jauna programmatūras risinājuma ieviešana būs salīdzināma ar viena darbinieka mēneša izmaksām. Tā kā kvalificēts darbaspēks Latvijā ir teju vai deficīts, viens no veidiem, kā iegūt konkurences priekšrocības, ir izmantot tehnoloģijas. Pat nelielas izmaiņas var dot lielu efektu, kas sākas ar lēmumu mainīties.
*Telia Latvia valdes priekšsēdētājs