Meksikas valdība šonedēļ paziņojusi, ka pagājušais gads bijis asiņainākais kopš valsts prezidenta Felipes Kalderona 2006. gadā pasludinātās cīņas pret narkokarteļiem. Tajā līdz šim dzīvību zaudējuši vairāk nekā 34 tūkstoši cilvēku.
Negrib strādāt policijā
Meksikas narkokaru «vizītkarte» ir Čivavas štata lielākā pilsēta Huaresa, kur pagājušajā gadā vien ar narkotikām saistītos noziegumos miruši vairāk nekā 3000 cilvēku, bet bailēs no nāves 1,4 miljonu iedzīvotāju lielo pilsētu pēdējos gados pametuši 100-230 tūkstoši cilvēku, raksta AP.
Tomēr narkokarteļu savstarpējā izrēķināšanās notiek arī mazajās pilsētiņās, kuras atrodas patālu no lielpilsētas Huaresas. Tāda, piemēram, ir Gvadalupe, kurā regulāri notiek apšaudes un slepkavības, tādēļ gandrīz puse no tās 9000 iedzīvotājiem pilsētu ir atstājuši. Gvadalupe palikusi arī bez sava vienīgā policista - 28 gadus vecās Ērikas Gandaras, kura nav redzēta kopš Ziemassvētkiem, kad viņu no mājām aizveda bruņots grupējums.
Ē. Gandara Gvadalupes likumsarga darbu sāka oktobrī pēc tam, kad pie viņas vērsās tēvocis, kurš ir arī pilsētas mērs. Tomass Arčuleta laikrakstam The New York Times stāsta, ka uzrunājis māsasmeitu, jo neviens cits šo darbu nevēlējās uzņemties. Visi iepriekšējie Gvadalupes policisti bija vai nu nogalināti, vai aizgājuši no darba.
Mērs jaunajai sievietei ieteicis būt prātīgai un neiesaistīties cīņā ar narkobandām, tomēr viņa darbu uztvērusi ļoti nopietni. «Es esmu vienīgā policiste šajā pilsētā, autoritāte,» Ērika sacījusi intervijā vietējam laikrakstam, kura publicētajā fotoattēlā viņa redzama, turot rokās automātu. Visticamāk, viņa nolaupīta, jo zināja, ko tādu, kas kriminālajiem grupējumiem nepatika, domā mērs.
Mazpilsētas briesmās
Novembrī Gvadalupes kaimiņpilsētas Prahedishilberto Gerrero varas iestādes par vietējās policijas pārvaldes priekšnieci iecēla 20 gadu veco studenti Marisolu Vallesu, kuras pakļautībā strādā deviņas sievietes un divi vīrieši.
Jauniete jau ir paziņojusi, ka smago noziegumu šķetināšanu atstās štata varas iestāžu pārziņā, bet viņas padotie nodarbosies tikai ar administratīvajiem pārkāpumiem. Tomēr bailēs par dzīvību viņa darbavietu atstāj ļoti reti.
Savukārt Meoki pilsētiņā Čivavas vidienē narkobanda 30. novembrī nogalināja tikai mēnesi iepriekš iecelto policijas priekšnieci Hermiliju Garsiju.
Eksperti stāsta, ka daudzas Meksikas mazpilsētas ir padevušās cīņā ar narkobandām. «Tās dod patvērumu organizētajai noziedzībai, kas šīs pilsētas pārņēmusi savā kontrolē,» stāsta Džordžtaunas Universitātes profesors Dāniels Sabets.
Federālie drošības spēki tur ierodas tikai reizēs, kad notikuši lieli noziegumi, tādēļ ikdienā cilvēki dzīvo bailēs.