Nekas nepaliks kā patlaban, tāpēc neviens nevar atļauties gulēt uz lauriem - jāiet uz priekšu un jāattīstās. Aizvien lielāka loma būs IT uzņēmumu prasmei piesaistīt un noturēt darbiniekus - būt labākajam darba devējam savā jomā. Arī Millenium paaudzes (no 1980. līdz 2000. gadam dzimušie) ienākšana uzņēmumu ikdienā rada jaunus izaicinājumus.
Accenture daudz laika velta tam, lai labiekārtotu darba vidi, domā par darbinieku labsajūtu, lai viņi enerģiju varētu veltīt darbam ar pasaules līmeņa projektiem. Strādājot tehnoloģiju uzņēmumos, darbiniekiem ir iespēja izmēģināt jaunākās tehnoloģijas. Nākotnē aizvien vairāk darbinieku priekšroku dos uzņēmumiem, kuri nodrošinās iespēju strādāt attālināti, kad noteicošā loma būs rezultātam. Būtībā tas sniedz iespēju darbiniekam atrast sev darbam vēlamo laiku, kad viņš ir visproduktīvākais - agri no rīta, dienas vidū vai vēlu vakarā.
Globālā mērogā Accenture izpētījusi un sapratusi, cik būtiski ir investēt laiku ikgadējā darba izpildes vērtēšanas procesā un darbinieku attīstībā. Pārmaiņas vērstas uz veicamā darba nozīmīgumu, uzsverot katra darbinieka stiprās puses un personificējot viņa pieeju darba pienākumiem, organizējot to izpildi individualizētu prioritāšu prizmā. Uzņēmums fokusējas uz katra darbinieka sasniegumiem, talantiem, nepārtraukti viņam sniedzot atgriezenisko saiti un atbalstu. Mēs ticam, ka, pieņemot darbā spēcīgus darbiniekus, viņiem jādod brīvība inovatīvām idejām. Pieņemot darbā jauno paaudzi, jāņem vērā, ka Millenium paaudze un Z paaudze (pēc 2000. gada dzimušie), kas vēl tikai iekļausies darba tirgū, nevēlas hierarhiju tās klasiskajā izpratnē un formālu atgriezenisko saiti. Jaunā darbinieku efektivitātes novērtēšanas metode dod iespēju darbiniekiem gūt tiešu darba izpildes atgriezenisko saiti, palīdz uzlabot viņu darba sniegumu, lai to savienotu ar ilgtermiņa redzējumu darbinieka izaugsmei un karjeras iespējām.
Accenture aptaujā, kurā piedalījās 2000 cilvēku 11 valstīs, secināts, ka darba efektivitātes novērtējumā jāņem vērā izmaiņas, lai uzņēmums labāk piesaistītu jaunās paaudzes darbiniekus. 73% respondentu piekrita pārmaiņu nepieciešamībai, un 51% uzskatīja, ka izmaiņas palīdzēs uzlabot viņu novērtējumu un kopējo sniegumu. Saprotams, ka daži darbinieki sākotnēji jutās nervozi, tomēr, redzot rezultātu un izbaudot tiem doto brīvību, šaubas izgaisa.
Iepriekš novērtēšanas process vairāk bija veltīts tam, lai atskaitītos par paveikto, tagad vislielākais akcents ir darba nozīmīgumam un nākotnes redzējumam. Līdzīgas izmaiņas redzam arī citos uzņēmumos, piemēram, Netflix Kalifornijā neuzskaita atvaļinājuma un darba stundas, bet fokusējas uz darbinieku paveikto, un, kamēr viņi veic savus pienākumus, viss ir kārtībā. Vienlaikus Netflix darbinieki ļoti skaidri apzinās, ka ļaunprātīga šīs sistēmas izmantošana nozīmē biļeti vienā virzienā - ārā pa kompānijas durvīm.
Mūsdienās tehnoloģiju sniegtās iespējas maina darba efektivitātes novērtējumu. Tie uzņēmumi, kuri ņems to vērā, sasniegs daudz un leposies ar labākā darba devēja pozīciju!
*Accenture Latvia vadītājs